Jazda rowerem zimą – ubranie, rower, technika jazdy

Jazda rowerem zimą, Góry Stołowe ER-HA Rowery

Jazda rowerem zimą jest możliwa i może być bardzo przyjemna. Jeśli chcesz zwiedzać świat, trenować lub po prostu potrzebujesz dojeżdżać rowerem do pracy, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Dowiesz się, jak się ubrać, jak przygotować rower na zimę a także poznasz technikę jazdy na rowerze zimą w różnych warunkach.

Jazda rowerem zimą – ubranie

Podczas jazdy rowerem zimą narażasz się na występowanie zmiennych a czasem wręcz ekstremalnych warunków atmosferycznych. Niskie temperatury, przenikający mroźny wiatr, deszcz a nawet śnieg będą na zmianę towarzyszyć Twoim podróżom rowerem w zimie. Dlatego kluczowym jest dostosowanie ubioru do pogody za oknem, subiektywnych predyspozycji do przemarzania, typu aktywności (np. rekreacyjnej jazdy czy też treningu) oraz planowanej trasy.

W okresie jesienno-zimowym trzeba się ubierać warstwowo w termoaktywną, oddychającą i odprowadzającą wilgoć na zewnątrz odzież od warstwy przy ciele aż do tej zewnętrznej. To dlatego, że podczas jazdy rowerem będziesz się pocić a jeśli którakolwiek warstwa będzie słabo przepuszczalna, to wilgoć osadzi się na niej zamiast odparować. Przez to po jakimś czasie wilgoć przesiąknie aż do ciała albo zamarznie. W konsekwencji mając na sobie mokre ubranie i możesz łatwo się przeziębić. Dlatego warto wybrać odzież szybkoschnącą o dobrych parametrach oddychalności. Zwykle jest to odzież typowo rowerowa dostosowana do specyfiki tej dyscypliny sportu krojem i parametrami. Ponadto warto zadbać o to, żeby wierzchnie warstwy odzieży zimowej na rower posiadały właściwości przeciwdeszczowe (wodoodporne) oraz, co szczególnie istotne – wiatroszczelne. To dlatego, że podczas jazdy na rowerze mniej lub bardziej, ale zawsze wieje a przy niskich temperaturach mrożący wiatr może być szczególnie nieprzyjemny i powodować szybkie wychłodzenie i przemarzanie.

Turystyka rowerowa zimą

Tematowi odpowiedniego ubrania na zimę poświęciliśmy więcej czasu w artykule Jak się ubrać na rower zimą? Odzież zimowa na rower. Koniecznie go przeczytaj.

Jaki rower zimą?

Trzeba się liczyć z tym, że podczas jazdy rowerem zimą jego części są narażone na niekorzystne warunki przyspieszające zużycie. Woda, błoto, śnieg, sól drogowa wnikają w poszczególne części roweru powodując ich degradację. Głównie cierpi napęd i amortyzacja, których wymiana lub naprawa w przypadku droższych rowerów może być bardzo kosztowna. Dlatego osoby jeżdżące np. sportowo lub wyczynowo na okres zimowy często przesiadają się na drugi rower np. rower górski lub gravel umożliwiający jazdę w gorszych warunkach.

Rower zimą, Kolumna, ER-HA Rowery
Rower zimą

W zimie najlepiej sprawdzą się rowery terenowe – rowery górskie, rowery crossowe, gravele czy fatbike wyposażone w opony z bieżnikiem terenowym. Można też rozważyć rezygnację z amortyzacji, jeśli nie ma planów na jazdę w terenie, który jej wymaga.

Jakie opony rowerowe na zimę?

Jazda rowerem zimą to przede wszystkim dopasowanie roweru do zmienionej przez warunki atmosferyczne nawierzchni. Kiedy pada deszcz nawierzchnia staje się mokra, śliska oraz błotnista. Gdy złapie mróz na drogach pojawia się lód zmieniając je w lodowisko. Gdy drogi zasypie śnieg nawierzchnia staje się trudniejsza do pokonania a dodatkowo pod warstwą śniegu mogą kryć się niespodzianki w postaci nierówności terenu lub lodu. Dlatego jeżdżenie rowerem w zimie rowerem to przede wszystkim walka o przyczepność roweru w różnych warunkach. Opony rowerowe na zimę powinny mieć terenowy bieżnik wgryzający się w podłoże.

Niektórzy producenci posiadają opony rowerowe na zimę np. z kolcami, które sprawdzają się w ekstremalnych warunkach. Jednak przy zmiennych warunkach, które panują w Polsce i sporadycznym śniegu takie opony trzeba by było dość często zmieniać. Są też opony rowerowe wykonane z mieszanki gumy, która podczas mrozów nie twardnieje a przez to powoduje w mniejszym stopniu utratę przyczepności np. opona CST Sensamo Control.

Jednak w wielu przypadkach można jeździć w zimie na tych samych oponach. Dlatego najlepiej podejść do tematu opon indywidualnie i przygotować się do warunków, które panują na obszarze i nawierzchni, po której się najczęściej jeździ. Jeśli posiadasz opony górskie MTB lub takie z bieżnikiem terenowym, to jest duże prawdopodobieństwo, że będą one na zimę wystarczające. Ponadto zimą jeździ się na niższym ciśnieniu, żeby opona przylegała do drogi większą powierzchnią i była bardziej miękka, co poprawi przyczepność.

W rzeczywistości najbardziej problematyczne są opony szosowe z gładkim bieżnikiem, na których jazda po mokrym może być już niebezpieczna a co dopiero w warunkach panujących zimą. Dlatego kolarze szosowi chcąc jeździć w zimie zmieniają opony lub rower na zimowy.

Więcej w temacie wyboru opon znajdziesz w tym artykule Jakie opony do roweru wybrać? Rodzaje opon rowerowych.

Jak dbać o rower zimą?

Po każdej jeździe umyj i nasmaruj napęd. Jest szereg gotowych do użycia pianek i narzędzi do mycia roweru i napędu, które znajdziesz w kategorii Pielęgnacja. Do zabezpieczenia napędu w zimie warto stosować smary do łańcucha na mokre warunki wypierające wodę.

Zadbaj również o zabezpieczenie amortyzatora, utrzymanie go w czystości i odpowiednie smarowanie.

Po dokładnym wyczyszczeniu roweru i konserwacji pozostaw rower w suchym, w miarę ciepłym miejscu pod dachem. Najlepiej przechowywać rower na zimę w piwnicy lub garażu. Pomocny w tym będzie odpowiednio dobrany wieszak na rower lub stojak na rower a także pokrowiec przeciwdeszczowy na rower.

Zobacz również artykuły Jak dbać o rower? Podstawowe czynności a jeśli chcesz, żeby w utrzymaniu roweru podczas zimy pomógł nasz serwis rowerowy, to zobacz artykuł Przegląd roweru. Dlaczego warto i jaki przegląd wybrać?

Oświetlenie roweru i rowerzysty zimą

W zimie, kiedy jest krótki dzień, trzeba zadbać o to, żeby dobrze widzieć i być widocznym. Gdy późno wstaje słońce i szybko robi się ciemno, może się okazać, że podróż do/z pracy czy trening wypadnie po zmroku. A i za dnia słaba pogoda znacznie ogranicza widoczność rowerzysty dla kierowców. Dlatego najlepiej wyposażyć rower w lampki rowerowe a siebie w odblaski np. wygodne i elastyczne szelki odblaskowe. W szaro-szare dni będziesz lepiej widoczny w odzieży w kolorach fluo.

Szczególnie polecam wyposażenie się w mocne lampki rowerowe zapewniające dobre oświetlenie drogi i rowerzysty, daleki zasięg a także możliwość ładowania przez USB/USB-C. Zobacz również artykuł Najlepsze lampki rowerowe do różnych zastosowań. Testujemy oświetlenie ProX.

Błotniki do roweru na zimę

Rozważ błotniki rowerowe, jeśli nie chcesz, żeby woda i śnieg lądowały Ci na plecach mocząc ubrania. Niestety w zimie zmoczone spodnie są wyjątkowo nieprzyjemne, ponieważ nie wysychają zbyt szybko i mogą powodować przemarzanie. Dlatego niezależnie od tego, czy jesteś zwolennikiem błotników czy nie, to warto wyposażyć się choćby w wersję minimum ass-saver’ów np. błotniki Simpla IQ MTB SDE.

Technika jazdy rowerem zimą

Jazda rowerem w zimą wymaga odpowiedniej techniki. Na tę technikę składają się umiejętności doboru rodzaju i długości trasy do aktualnych warunków, przygotowanie się do jazdy oraz umiejętności związane z pokonywaniem specyficznej dla zimy nawierzchni.

Jazda rowerem zimą – jak się przygotować?

W ziemie organizm zużywa energię nie tylko na napędzanie roweru, ale i na to, żeby się ogrzać. To oznacza, że na tę samą trasę w zimie będzie potrzebne więcej kalorii. Warto to uwzględnić zabierając prowiant na drogę. Ponadto chowając prowiant w plecak.. jest cieplej w plecy 🙂 . Zamiast bidonu lepiej sprawdzi się termos. Warto też zabrać wszystko, co potrzebne do sprawnej naprawy roweru, bo można nie spotkać nikogo po drodze a i każda awaria będzie mniej przyjemna niż latem. (Czytaj również Co zabrać na wycieczkę rowerową? Niezbędnik rowerzysty). Dlatego do jazdy w zimie warto się przygotować tak, żeby być samowystarczalnym.

Jeżdżąc w zimie na rowerze nie warto robić dłuższych postojów, żeby się nie ostudzić, ponieważ szybko robi się zimno, nieprzyjemnie mokro na plecach i łatwo można się przeziębić. Planując jednak dłuższe wyprawy i postoje warto zabrać na zmianę koszulkę czy bieliznę termiczną.

Jazda rowerem zimą w lesie ER-HA Rowery
Jazda rowerem zimą po lesie

Planując jazdę rowerem w zimie trzeba dopasować trasę i czas jazdy do panujących warunków na dworze. W zimie, gdy jest mróz warto udać się do lasu i na rzadziej uczęszczane drogi gruntowe czy polne, na których zwykle nawierzchnia nie jest skuta lodem. Poza tym w lesie mniej wieje i dzięki temu jest przyjemniej. Na drogach asfaltowych i w mieście natomiast są dni, gdy nawierzchnia jest pokryta lodem i wtedy robi się bardzo niebezpiecznie.

Jazda rowerem zimą po lodzie, śniegu i błocie

Czasem świat jest tak oblodzony, że prawdziwym wyzwaniem jest utrzymać równowagę i nie wywinąć orła. Poniżej opisuję, jak radzę sobie z jazdą po lodzie, śniegu i błocie:

  • Jeśli jest ślisko to hamuję z wyczuciem, pulsacyjnie, stopniowo zmniejszając prędkość przed zakrętami i pokonując je szerszym łukiem.
  • Staram się unikać jazdy po lodzie, ale gdy już na nim jestem, to unikam nagłych ruchów, hamowania i skręcania. Czasem przestaję pedałować, żeby zminimalizować ruchy na boki i przejechać przez lód na rozpędzie.
  • Wypatruję fragmentów gruntu czy sypkiego śniegu i staram się nie jechać po lodzie. Natomiast upadając nie wystawiam rąk na boki 😀
  • Jazda po miękkim śniegu jest bardzo przyjemna, jeśli ma się terenowy bieżnik. Warto jednak unikać oblodzonych kolein po kołach samochodów, na których można stracić równowagę.
  • Jadąc po błocie z kałużami lub topniejącym śniegu, zwalniam, żeby się nie ochlapać. A gdy jest bardzo grząsko redukuję biegi, żeby wolniej przejechać nie przestając pedałować. Jeśli błoto jest zamarznięte, to zwykle jadę koleinami, żeby się nie pośliznąć na zamarzniętych bruzdach błota. Staram się również omijać zamarznięte kałuże, ponieważ lód lubi się zarywać.
Zima na rowerze, Góry Sowie ER-HA Rowery
Zima na rowerze w górach

Jazda rowerem zimą. Podsumowanie

Jestem pewna, że jazda rowerem zimą może dawać frajdę i może być niezwykłą przygodą, gdy odpowiednio przygotujesz do tego siebie i rower a także dopasujesz trasę i czas jazdy do swoich możliwości. Ponadto oprócz dobrej zabawy dzięki zimowym aktywnościom zwiększasz odporność organizmu i poprawiasz kondycję.

Zapraszam do komentowania artykułu i dzielenia się własnymi doświadczeniami. Zachęcam również do lektury innych naszych artykułów na Blogu rowerowym, gdzie znajdziesz inne Rowerowe porady. Natomiast w dziale ER-HA po godzinach znajdziesz opisy miejsc, do których warto pojechać na rower.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *