Co zabrać na wycieczkę rowerową? Niezbędnik rowerzysty

Co zabrać na wycieczkę rowerową - Niezbędnik rowerzysty - ER-HA Rowery

Wycieczki i wyprawy rowerowe to coraz popularniejsza forma spędzania czasu. Kontakt z naturą oraz odkrywanie i zwiedzanie ciekawych miejsc pozwala skutecznie oderwać się od codzienności i prowadzić aktywny a zarazem zdrowy tryb życia. Co zabrać na wycieczkę rowerową, by podróżować bez zakłóceń, bezpiecznie i beztrosko cieszyć się z jazdy? Sprawdź, co się może przydać w różnych sytuacjach. Skomponuj swój niezbędnik rowerzysty na różne typy wycieczek rowerowych niezależnie od tego, jak daleko jesteś od domu, z kim podróżujesz i co potrafisz zrobić.

Co znajdziesz w tym artykule?

Sprawny rower to podstawa

Sprawny rower to podstawa bezawaryjnej podróży i komfortowej jazdy. Przed każdą wycieczką najlepiej jest sprawdzić przede wszystkim ciśnienie w oponach, sprawność hamulców, napędu i amortyzacji. Skontrolować, czy części roweru się nie obluzowały. Im dalsza podróż i bardziej odległe od cywilizacji tereny tym większą wagę należy zwrócić na aspekt przygotowania roweru do jazdy.

Co zabrać na wycieczkę rowerową, wymiana klocków - ER-HA Rowery
Wypad w góry. Wymiana klocków hamulcowych

Nikt nie chce utknąć w lesie czy na pustkowiu z niesprawnym rowerem. Dlatego warto przed dłuższymi trasami sprawdzić rower w serwisie rowerowym i poddać go odpowiedniej konserwacji.

W przypadku wycieczek i wypraw górskich, podczas których więcej się hamuje, koniecznie trzeba sprawdzić stan klocków hamulcowych. Mogą się one zużyć w nieoczekiwanym momencie np. podczas ostrego zjazdu. Szczególnie jeśli podróżujesz z rowerem samochodem, to warto ze sobą wozić zapasowy komplet klocków.

Popularne awarie roweru – niezbędnik rowerzysty

Brak możliwości kontynuowania jazdy może zepsuć zabawę w najlepszym momencie. Dlatego warto przygotować na różne okoliczności niezbędnik rowerzysty i zabrać ze sobą podstawowe narzędzia i części. Dodatkowo warto nabyć wiedzę, która może uratować nie jeden wypad na odludzie i pomoże poczuć się pewnie i bezpiecznie. Co zabrać na wycieczkę rowerową, żeby poradzić sobie z podstawowymi awariami roweru?

Złapanie kapcia – co zabrać na wycieczkę rowerową

Co zabrać na wycieczkę rowerową, Do naprawy przebitej dętki - ER-HA Rowery
Zestawy do naprawy przebitej dętki

Najczęściej występującą rowerową awarią jest „złapanie kapcia”. Naprawa to zwykle wymiana dętki lub zaklejenie w niej dziury. Dlatego warto wozić ze sobą NA STAŁE zapasową dętkę (lub więcej przy dalszych i bardziej ekstremalnych podróżach), zestaw naprawczy z łatkami i klejem, łyżki do zdejmowania opon i pompkę rowerową. Ponadto przydadzą się narzędzia do zdjęcia koła, jeśli nie są one zamontowane na szybkozamykacz.

Przy tej okazji dodam, że na dłuższe podróże warto wyposażyć rower w opony antyprzebiciowe lub bezdętkowe, które znacznie zmniejszą ryzyko awarii.

W przypadku opon bezdętkowych może się przydać dodatkowo pompka na nabój CO2. Nabój co prawda jest jednorazowy, ale zapewni wystarczająco wysokie ciśnienie, gdy powietrze za bardzo zejdzie i napompowanie opony zwykłą pompką nie będzie już możliwe. Dostępne są też łatki do opon bezdętkowych lub zestawy naprawcze umożliwiających załatanie większych dziur jak np. Zestaw naprawczy Zefal Tubeless Repair Kit do opon bezdętkowych. Dodatkowo przy wycieku mleczka uszczelniającego może być konieczne jego uzupełnienie. Dlatego dla opon bezdętkowych dostępne są też spraye naprawcze, które napełniają oponę powietrzem i od razu mleczkiem. Można również zabrać ze sobą mleczko uszczelniające, albo do takiej opony bezdętkowej w przypadku awarii założyć dętkę.

Co zabrać na wycieczkę rowerową, Przebita dętka - ER-HA Rowery
Naprawa koła bezdętkowego. Zakładanie dętki.

Zerwanie łańcucha – co zabrać na wycieczkę rowerową

Awaria roweru. Zerwanie łańcucha - ER-HA Rowery
Zerwany łańcuch

Zerwanie łańcucha może się zdarzyć każdemu, chociaż niektórzy mogą nigdy tego nie doświadczyć. Naprawa łańcucha sprowadza się do usunięcia uszkodzonego ogniwa za pomocą skuwacza do łańcucha oraz spięciu łańcucha na dodatkową spinkę. Żeby wykonać taką naprawę należy wyposażyć się zarówno w narzędzie do skuwania łańcucha jak i w spinkę do łańcucha. Oba elementy muszą być dopasowane do posiadanego typu napędu.

Co zabrać na wycieczkę rowerową, Skuwacz do łańcucha - ER-HA Rowery
Skuwacz do łańcucha
Spinka do łańcucha

Inne awarie – co zabrać na wycieczkę rowerową

W poradzeniu sobie z różnymi awariami czy obluzowaniem się elementów roweru pomoże kompaktowy zestaw kluczy rowerowych tzw. multitool, który powinien pasować do naszego roweru. Warto uzupełnić swój niezbędnik rowerzysty o multitool. Dodatkowo można też wyposażyć się składany nożyk czy scyzoryk i w trytytki, które mogą pomóc przymocować czasowo obluzowane elementy.

Tak naprawdę zestaw zabranych narzędzi i części zależy w dużej mierze od naszych umiejętności i chęci podjęcia napraw. Niektórzy zamiast naprawy wolą wybrać „telefon do przyjaciela”. Warto jednak wziąć pod uwagę, że gdy przyjaciel nie odbierze, to może nam pomóc napotkana osoba. Będzie prościej, jeśli mamy odpowiedni „zestaw naprawczy”.

Komunikacja ze światem – co zabrać na wycieczkę rowerową?

Obecnie naturalne jest, że zabieramy ze sobą telefon prawie wszędzie. Telefon pozwoli nam zrobić zdjęcia a przede wszystkim skontaktować się z bliskimi i z numerami alarmowymi, kiedy jesteśmy daleko od domu.

Wycieczka rowerowa po lesie- ER-HA Rowery
Wycieczka rowerem miejskim ER-HA Rowery

Jeśli dodatkowo mamy internet i GPS, to możemy wyszukać informacje o różnych miejscach i znaleźć odpowiednią drogę, kiedy się zgubimy. Dlatego warto zabrać ze sobą naładowany telefon a w przypadku dłuższych wycieczek dodatkowo wyposażyć się w powerbank, by zawsze była możliwość skorzystania z telefonu.

Niektóre zaawansowane liczniki rowerowe mają wbudowane podobne funkcje a dodatkowo wysyłają automatyczne powiadomienia w przypadku wypadku ze wskazaniem dokładnej lokalizacji roweru. Dla podróżujących samotnie może to być ważna funkcja.

Bezpieczeństwo – co zabrać na wycieczkę rowerową

Na wycieczkach mogą zdarzyć się otarcia, upadki i wypadki, które trudno przewidzieć. Przezorni założą kask rowerowy, żeby uniknąć urazów głowy podczas upadku. Chociaż kask nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia to warto go zabrać, gdy ryzyko wypadku jest większe. Sprawdzi się na ruchliwych ulicach, podczas jazdy sportowej, w trudnym terenie, w górach i podczas jazdy ekstremalnej.

Lampki rowerowe wysokiej mocy
Lampki rowerowe wysokiej mocy

Można też wyposażyć się w mini apteczkę a na co dzień wozić ze sobą jako niezbędnik rowerzysty choćby plastry. Dodatkowo przydadzą się też zwykłe chusteczki higieniczne.

Oświetlenie rowerowe sprawia, że i my widzimy i nas widać. Jest to szczególnie ważne podczas podróży asfaltem, przy złych warunkach atmosferycznych, wieczorem i po zmroku. Dlatego, jeśli planujemy całodniowy wypad, późny powrót czy nocną jazdę, to trzeba zabrać ze sobą odpowiednie lampki rowerowe. Można też awaryjnie spakować zapasowe baterie czy powerbank przy lampkach ładowanych na USB. Do jazdy po lesie, w terenie i wypadów w góry najlepiej sprawdzą się mocne lampki rowerowe. To dlatego, że dają one silny snop światła zapewniający dobrą widoczność. Zobacz też artykuł Najlepsze lampki rowerowe do różnych zastosowań. Testujemy oświetenie ProX.

Napoje i prowiant – co zabrać na rower do jedzenia i picia?

Bidon CamelBak Podium Dirt Series Chill 620ml 21oz czarny
Bidon CamelBak Podium Dirt Series Chill Insulated

Jazda na rowerze to wysiłek fizyczny, który w zależności od warunków i czasu trwania wymaga co jakiś czas uzupełnienia kalorii. Trzeba mieć po prostu na czym jechać. Dlatego wybierając się na wycieczkę warto zabrać ze sobą picie (wodę, napoje izotoniczne, czytaj Jak zrobić domowy izotonik? Prosty przepis na izotonik na rower) i prowiant, który dostarczy energię np. dające szybką energię banany, suszone morele czy daktyle, batony energetyczne, czekoladę czy jak ktoś lubi klasyczne „kanapki”. Do przewożenia picia na rowerze przyda się funkcjonalny koszyk na bidon i bidon.

Dodatkowo picie i jedzenie bogate w magnez zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia skurczów, co jest szczególnie ważne podczas długiej i intensywnej jazdy. W tym wypadku lepiej jest pić mało, ale często. Trzeba także jeść co jakiś czas zanim poczuje się głód a przede wszystkim zanim opadnie się z sił na dobre.

Śledzenie trasy i nawigacja – niezbędnik rowerzysty

Chcesz wiedzieć, jaki dystans potrafisz przejechać i ile czasu Ci to zajmuje? Chcesz móc śledzić parametry jazdy, sprawdzać swoje postępy i być w stanie dobrze zaplanować kolejne rowerowe podróże? Jeśli tak, to koniecznie zabieraj ze sobą na wycieczki licznik rowerowy. Podstawowe liczniki przewodowe i liczniki bezprzewodowe pokazują z dużą dokładnością różne parametry jazdy. Zapamiętują również rekordy a te bardziej zaawansowane posiadają ponadto funkcje nawigacji i funkcje treningowe.

Licznik to nie to samo co telefon z aplikacjami sportowymi czy nawigacją. Liczniki rowerowe to dedykowane urządzenia. Dlatego mają dokładniejsze wyniki pomiarów i zużywają nieporównywalnie mniej energii, dzięki czemu nie trzeba ich za każdym razem ładować.

Dodatkowo w przypadku modeli z nawigacją liczniki korzystają z technologii, które dokładniej niż telefony określają lokalizację. Sprawdzają się nawet tam, gdzie telefon gubi zasięg GPS. Pozwala to odnaleźć drogę będąc daleko od cywilizacji, w lesie czy w górach.

Jeśli jednak wybierzesz telefon zamiast licznika, to przyda się odpowiedni Uchwyt na telefon do roweru. Zobacz również nasz artykuł Jaki uchwyt na telefon do roweru wybrać?

Wybierając się w nieznane warto zabrać ze sobą również klasyczną papierową mapę. Mapa pokaże szlaki, drogi, punkty orientacyjne i pomoże w szczególności wtedy, gdy technologia z jakiejś przyczyny zawiedzie.

Przydatne podczas postoju – co zabrać na rower

Zapięcie do roweru
Zapięcie rowerowe na klucz

Co zabrać na wycieczkę rowerową przydatnego podczas postoju na podziwianie widoków, robienie zdjęć, na zwiedzanie, postoju technicznego, na odpoczynek, na posiłek czy na wizytę w sklepie? Na pewno warto wozić ze sobą choćby podstawowe zamknięcie czy zabezpieczenie rowerowe, żeby ograniczyć możliwość jego kradzieży.

Może się też przydać kompaktowy ręcznik szybkoschnący,. Można go użyć do wytarcia ciała z wody po kąpieli lub deszczu a także potu. Przyda się też do siedzenia czy leżenia podczas odpoczynku.

Zawsze też warto mieć ze sobą gotówkę na uzupełnienie prowiantu, posiłek, nieoczekiwane atrakcje czy zakupy a także toaletę.

Odzież rowerowa – co zabrać na wycieczkę rowerową

Warto zabrać rękawiczki rowerowe, które uchronią nasze dłonie przed otarciami i odciskami a jednocześnie zapewnią dobry chwyt. Jeśli może padać lub jest wietrzny dzień, to przyda się kurtka przeciwdeszczowa. Zapobiegnie ona przemoknięciu jak i również nieprzyjemnemu przewiewaniu. Na wycieczki, na których możemy się spocić można spakować koszulkę na zmianę a jeśli ma być chłodno to dodatkową bluzę.

Spodenki rowerowe
Spodenki rowerowe z wkładką

Spodenki rowerowe z wkładką sprawdzają się szczególnie w kolarstwie górskim, gdzie jazda po wybojach może być bolesna. To najważniejszy element stroju i w kolarstwie górskim można go śmiało zakwalifikować jako niezbędnik rowerzysty.

Warto wyposażyć się w dedykowaną, profesjonalną odzież rowerową. To dlatego, że przede wszystkim jest ona dopasowana krojem do pozycji na rowerze oraz zapewnia lepszy komfort podczas jazdy. Wszystko dzięki zaawansowanym technologiom wykonania materiału. Taka odzież jest oddychająca tzn., że dobrze odprowadza pot od ciała i jest dodatkowo szybkoschnąca. Termoaktywność natomiast zapewnia właściwe zatrzymanie ciepła przy ciele. Ponadto dodatkowe wstawki i panele wiatroszczelne ochronią od wiatru, który w chłodne dni jest szczególnie nieprzyjemny. Tania odzież z marketu prócz wyglądu nie ma zazwyczaj żadnych właściwości.

W słoneczne dni ochronę zapewnią okulary rowerowe przeciwsłoneczne, które chronią też oczy przed owadami i gałęziami. Podczas pochmurnych dni i w okresie jesienno-zimowym, gdy nie ma słońca, stosuje się w okularach szkła jasne.

Zobacz również artykuł Jak się ubrać na rower zimą? Odzież zimowa na rower

W co się spakować na rower?

Sakwy, torby i plecaki rowerowe to dedykowane rozwiązania przystosowane do przewożenia różnej objętości bagażu podczas wycieczek i wypraw rowerowych. Są dostosowane do różnych typów rowerów i różnych rodzajów wycieczek.

Co zabrać na wycieczkę rowerową, Sakwa - ER-HA Rowery
Wycieczka z sakwami

Małe sakwy pod siodło lub torby rowerowe na ramę umożliwiają spakowanie podstawowego niezbędnika rowerowego – zestawu do zmiany czy naprawy dętki, który warto zawsze mieć ze sobą. Ponadto sakwy na telefon i uchwyty na telefon pozwalają korzystać z telefonu lub nawigacji podczas jazdy. Większe pojemności toreb i sakw rowerowych umożliwiają zabranie ekwipunku i prowiantu na dłuższe wycieczki i wyprawy. W przypadku sakw na bagażnik konieczny jest posiadanie bagażnika rowerowego.

Niezbędnik rowerzysty – checklista

Poniższa checklista zawiera wszystkie pozycje wspomniane w artykule a ich wybór zależy od konkretnych warunków, kierunku i długości wycieczki. Można skompletować sobie podstawowy niezbędnik rowerzysty na co dzień i w zależności od sytuacji dokładać do niego kolejne elementy.

Co zabrać na wycieczkę rowerową

Mój niezbędnik rowerowy

Dla mnie podstawowy niezbędnik rowerzysty znajduje się zawsze przy moim rowerze w sakwie pod siodło. Są w nim: zestaw do naprawy kapcia (dętka, zestaw naprawczy z łatkami i klejem, pompka z napojem CO2, łyżki do opon), multitool ze skuwaczem do łańcucha i spinka. Dodatkowo na krótkie wypady zwykle wożę ze sobą pompkę, telefon, jakąś gotówka i chusteczki higieniczne. Zabieram też licznik z alarmem, który uruchomi się podczas wypadku i wyśle powiadomienie, gdyż raczej jeżdżę z dala od cywilizacji 🙂 . Doceniam też odzież typowo rowerową oraz okulary ze szkłami ciemnymi na słońce lub jasnymi jako szkła ochronne na słabą pogodę i do lasu . Dodatkowo do plecaka na dłuższe wycieczki zabieram inne elementy z checklisty. Wybieram je w zależności od konkretnych planów i pogody. Zabieram też prowiant, w tym banana, a w bidon picie. Poniżej kilka produktów, które ja wybrałam, wożę je ze sobą i Tobie polecam.

A jak wygląda Twój niezbędnik rowerowy? Zapraszam do podzielenia się doświadczeniami w komentarzach 🙂

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *