Jaki rower MTB wybrać? Typy rowerów górskich.

Jaki rower MTB górski wybrać ER-HA Rowery

Rowery górskie są bardzo uniwersalne pod względem zastosowania. Różne rodzaje rowerów górskich potrafią sprawnie przemieszczać się w trudnym terenie jak i po szutrze czy po asfalcie. To idealne rowery na leśne i polne drogi, ponieważ stworzono je do jazdy po luźnym podłożu. Rower górski ma zastosowanie zarówno do codziennej jazdy oraz lokalnych wycieczek. Sprawdzi się również na wyprawach z sakwami, podczas ekstremalnych wypadów w góry, wędrówek po bezdrożach czy też w kolarstwie grawitacyjny. Poznaj typy rowerów górskich i odkryj jaki rower MTB wybrać, by spełnił stawiane przed nim oczekiwania.

Co znajdziesz w tym artykule?

Jaki rower MTB wybrać? – Typy rowerów górskich

Górale, to najbardziej wszechstronna kategoria rowerów. Sportowe i rekreacyjne modele wyposażone w różnego typu osprzęt i technologie różnicowane są w zależności od przeważającego rodzaju aktywności.

Główne typy rowerów górskich to:

  • MTB turystyczne – umożliwiają amatorską jazdę turystyczną,
  • typu XC – najbardziej uniwersalne rowery zarówno do jazdy turystycznej jak i sportowej po zróżnicowanym terenie,
  • trail – dedykowane do jazdy po górskich trasach rowerowych, to tzw. ścieżkowce,
  • enduro – dedykowane na zaawansowane trasy rowerowe enduro z dużą ilością zjazdów i skakania,
  • downhill – dedykowane do ekstremalnych zjazdów po specjalnie przygotowanych trasach z dużą ilością kamieni i korzeni,
  • freeride – rowery zjazdowe dedykowane do pokonywania najcięższego terenu bez ograniczeń do istnienia przygotowanej trasy. Umożliwiają przy tym odrywanie się od ziemi i wykonywanie trików.

Jaki rower MTB będzie najbardziej odpowiedni? Typy rowerów górskich pozwalają w prosty sposób podzielić rowery pod kątem różnych odmian kolarstwa. Zarówno geometria, jak i osprzęt każdego typu roweru są dopasowane do stylu jazdy i rodzaju pokonywanego terenu.

Jaki osprzęt i wyposażenie roweru MTB wybrać?

Różne typu rowerów górskich mają zróżnicowane wyposażenie a to ma wpływ na szybkość i skuteczność w pokonywaniu terenu podczas uprawiania różnych odmian kolarstwa górskiego. Ma bardzo duży wpływ na cenę roweru. Dlatego warto zastanowić się co na danym etapie rowerowej przygody jest tak na prawdę potrzebne. Kupowanie roweru „na wyrost” niekiedy kończy się tym, że nie będziemy w stanie skorzystać z wszystkich jego możliwości lub poczuć różnicy. A dodatkowo być może po roku czy dwóch użytkowania roweru okaże się, że zakochaliśmy się w jakiejś innej odmianie kolarstwa i potrzebujemy zupełnie innego roweru. To, co jednak istotne to to, żeby nawet najbardziej podstawowy osprzęt był dobrej jakości i pasował do naszych potrzeb. Ceny rowerów górskich wahają się od kilku do kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jaki rower MTB kupić? Warto dobrze się zastanowić, co jest na prawdę potrzebne a co jest dodatkowym atutem.

Jaka rama aluminium czy carbon?

Najczęściej ramy rowerów górskich wykonuje się z aluminium, które jest lekkie, wytrzymałe oraz korzystnie wypada cenowo. Stalowe ramy w góralach obecnie stosuje się w rowerach budżetowych albo kolekcjonerskich. Droższe ramy z carbonu wybierają osoby szukające przede wszystkim oszczędności w wadze. Są to zwykle wytrawni kolarze, świadomi amatorzy oraz sportowcy.

Geometria ramy dostosowana jest do przeważającej formy uprawianych aktywności oraz płci. Niżej położona i czasem wygięta górna rura ramy ułatwi wsiadanie. Dlatego znajdzie zastosowanie np. w modelach młodzieżowych czy w rowerach górskich damskich. Obniżona rama w rowerach typu trail, enduro, freeride czy downhill poprawi komfort i bezpieczeństwo podczas stromych zjazdów czy skoków. W tego typu rowerach dodatkowo stosuje się amortyzatory o dużym skoku a także regulowaną sztycę lub obniżone siodło. Trzeba mieć jednak na uwadze, że obniżony tył znacznie utrudnia a czasem uniemożliwia podjazdy.

Istnieją rodzaje rowerów górskich zróżnicowane pod kątem amortyzacji. Rowery MTB dzielimy na takie z przednią amortyzacją – hardtaile oraz rowery full suspension. Te drugie dzięki amortyzacji i z przodu i z tyłu pomogą bardziej komfortowo pokonać najtrudniejszy teren i nierówności. Im większy skok amortyzatora tym lepiej będą tłumione wyboje w nierównym terenie.

Wyposażenie dodatkowe roweru górskiego jest minimalistyczne, ponieważ ten rower ma być lekki. Błotniki, bagażnik, oświetlenie czy podpórka jest często opcją kupowaną i montowaną oddzielnie wg potrzeb użytkownika.

O szybkości i komforcie jazdy na danym typie podłoża decyduje rozmiar kół, szerokość opony i rodzaj bieżnika.

Jakie koła do roweru MTB 26, 27,5 czy 29 cali?

Rowery górskie MTB 24 cali są odpowiednie dla juniorów podobnie jak rowery MTB 26, które wybierają również osoby o niewielkim wzroście. To również popularne rozmiary dla rowerów komunijnych. Zobacz też artykuł Rower na Komunię. Jaki wybrać?.

Z oferty rowerów dla dorosłych wybierane są najczęściej rowery górskie na kołach 27,5 i rowery MTB 29 cali. Mniejsze koła to większa zwrotność, natomiast większe koła są szybsze, co szczególnie ma znaczenie na dłuższych dystansach. Wyboje i nierówności terenu są też mniej odczuwalne na większych kołach, więc zwiększają komfort jazdy. To dlatego na wyścigach MTB XC i na maratonach przeważają rowery górskie 29 cali.

Jakie opony w rowerze MTB?

Najpopularniejsze opony mtb stosowane w rowerach są uniwersalne i odpowiednie do jazdy po różnych typach nawierzchni. Do zaawansowanej jazdy górskiej producenci wybierają opony wzmacniane dedykowane do zadań specjalnych. Wspomagają one jazdę w górskim terenie po korzeniach, kamieniach, po piachu czy błocie. Ponadto poprawiają przyczepność w ostrych zakrętach pokonywanych z dużą prędkością. W rowerach do ścigania w maratonach MTB i wyścigach XC ważne, żeby opony były dodatkowo szybkie i lekkie. Niektóre opony mtb lepiej sprawdzą się na asfalcie i na twardych nawierzchniach (Więcej we wpisie: Jakie opony do roweru wybrać? Rodzaje opon rowerowych i Jakie opony do roweru górskiego na asfalt?). To dlatego opony są często wymieniane po zakupie roweru. Opony to część roweru, którą się zużywa, więc można w późniejszym czasie wybrać inne opony pasujące do indywidualnych potrzeb. Zobacz dostępne opony MTB.

Napęd – Jaki rower MTB wybrać?

Napęd roweru zbudowany jest z wielu współpracujących ze sobą elementów, które wprawiają rower w ruch. Odpowiednio dobrany napęd roweru górskiego zapewni nie tylko komfort ruszania czy zmiany prędkości jazdy. Umożliwi również sprawne przemieszczanie się w górzystym i trudnym terenie.

Do zastosowań rekreacyjnych, amatorskich oraz sportowych wybiera się różnej klasy napędy rowerowe dostosowane do konkretnych potrzeb. Najpopularniejsze z nich, które wybierają producenci rowerów seryjnych dostarcza japoński koncern Shimano. Natomiast rozwiązania amerykańskiej firmy SRAM spotkamy częściej w wyższych modelach rowerów. Są zwolennicy i przeciwnicy każdego z rozwiązań oferowanych przez te marki. Jednak z praktycznego punktu widzenia prócz samej kultury pracy napędu dla końcowego użytkownika liczy się również cena wymiany zużytych podzespołów oraz ich dostępność w sklepach i w serwisach rowerowych. W tej konkurencji jak na razie wygrywa Shimano.

W rowerach dla ambitnych i w rowerach górskich sportowych trendem są napędy jednorzędowe 1x, w których zmiana biegów odbywa się przy użyciu tylko jednej manetki. Tu łańcuch podczas zmiany biegów przemieszcza się tylko po tylnych zębatkach, co sprawia, że zmiana następuje szybciej, działanie jest bardziej niezawodne i mniej podatne na awarie podczas szybkich zmian biegów np. w trudnym terenie. Dla osób, które mają mniej doświadczenia w terenie może się sprawdzić napęd 2x lub popularny w podstawowych modelach napęd 3x. Ponieważ taki napęd pomoże łatwiej się rozpędzać i pokonywać wzniesienia.

Jakie hamulce MTB wybrać?

Sprawne i skuteczne hamulce w rowerze górskim to podstawa. Najtańsze modele rowerów mają hamulce typu v-brake a wyższe modele hamulce tarczowe mechaniczne. Natomiast w najwyższych modelach montuje się hamulce tarczowe hydrauliczne.

Jaki rower MTB, Hamulce V-Brake
Hamulce V-Brake
Jaki rower MTB, hamulce mechaniczne
Tarczowe mechaniczne
Jaki rower MTB, Hamulce hydrauliczne
Tarczowe hydrauliczne

Każde z tych rozwiązań ma dobre i złe strony a przy wyborze warto zwrócić uwagę na jakość samych hamulców, prostotę obsługi i na to czy będzie się wykonywać naprawy we własnym zakresie czy w serwisie rowerowym. Dobrej jakości hamulce v-brake sprawdzą się w podstawowych zastosowaniach a wymiana klocków jest bardzo prosta. Przy hamulcach tarczowych ważna jest ich precyzyjna regulacja a w hamulcach hydraulicznych na pewno będzie to trudniejsze zadanie, które przy małej wprawie skończy się na wizycie w serwisie rowerowym.

Jak dobrać rower MTB do wzrostu?

To na jaki wzrost chcemy wybrać rower zdecyduje o wielkości kół i rozmiarze ramy. Dlatego w naszym sklepie internetowym w karcie produktu można sprawdzić, jakie rozmiary ram dla wzrostu przewidział producent. Dla przykładu z Tabeli rozmiarów można się dowiedzieć, na jaki wzrost będzie pasowała rama 17 czy 19 i na kogo koła 29 cali będą najbardziej odpowiednie. Przymiarka roweru w sklepie rowerowym stacjonarnym dodatkowo umożliwia sprawdzenie czy rower jest wygodny. Dodatkowo wybierając rower trzeba się upewnić, że gdy stoimy na ziemi, to rama jest kilka centymetrów poniżej krocza i umożliwia szybkie zeskoczenie z roweru bez przykrych konsekwencji. Zobacz rowery górskie MTB.

Polskie rowery MTB Romet

Romet to marka posiadająca w swojej ofercie szeroką gamę rowerów MTB do zastosowań amatorskich i sportowych. Kolekcja rowerów turystycznych Romet Rambler jest dostępna dla młodzieży i dla dorosłych. Dodatkowo rowery mtb damskie z serii Jolene to modne kolory i dopasowanie do kobiecej sylwetki. Natomiast seria Mustang rowerów XC stworzono dla początkujących i sportowców. Rowery Romet EVO i Monsun to lekkie carbonowe rowery dla najbardziej wymagających i wytrawnych zawodników. Kolekcję uzupełniają najnowsze w produkcje Romet Flex XC i full enduro Romet Dugger. Ponadto porównując rowery Romet z rowerami konkurencyjnych zagranicznych marek widać, że Romety mają atrakcyjne wyposażenie i przystępną cenę.

Ceny rowerów górskich – jaki rower MTB do 2000 zł i więcej?

Jaki rower MTB górski do 2000, 2500, 3000, 4000 zł i więcej można kupić?

Jaki rower górski do 1500 zł?

W budżecie ok 1500 zł w Kolekcji Romet 2023/2024 można kupić bardzo podstawowy sprzęt na aluminiowej ramie lub modele dla juniora. Zwykle rower tej klasy ma najniższą przerzutkę Shimano Tourney, podstawowy amortyzator i hamulce typu v-brake.

Zobacz rowery do 1500zł tutaj

Jaki rower do 2000 zł?

Dobry rower górski do 2000 zł oferuje więcej – lepsze przerzutki, amortyzator, hamulce tarczowe mechaniczne czasem markowe opony. Jednak znacznie lepsze parametry zapewnią rowery górskie do 2500 zł i rower mtb do 3000 zł.

Zobacz rowery do 2000zł tutaj

Jaki rower MTB górski do 3000 zł?

Jaki rower do 3000 zł będzie miał osprzęt? W tym przedziale cenowym pojawią się przede wszystkim wyższe parametry napędu 2x, wyższej klasy amortyzator SR Suntour i hamulce hydrauliczne.

Zobacz rowery do 3000zł tutaj

Jaki rower do 4000 zł?

W rowerach do 4000 zł można znaleźć dobrej klasy napędy 1x i 2x i lepszej klasy amortyzator np. Rock Shox, choć nadal sprężynowy.

Zobacz rowery do 4000zł tutaj

Jaki rower MTB do 5000 zł?

Jaki rower MTB górski do 5000 zł można kupić? W tym budżecie można było ustrzelić od Rometa rower górski z ramą z carbonu, napędem jednorzędowym i powietrznym widelcem.

Niestety ze względu na sytuację na świecie i wzrost cen te granice cenowe się przesuwają u wszystkich producentów. Oferta Romet pozostaje jednak na tle konkurencji bardzo atrakcyjna. Posiadamy w swojej ofercie rowery z Kolekcji 2021 atrakcyjne dla osób, które chcą skorzystać z okazji i w posiadanym budżecie kupić rower o lepszych parametrach, W naszym sklepie możesz filtrować rowery wg ceny. Zobacz rowery MTB.

Zobacz rowery do 5000zł tutaj

Dobry rower górski – Jaki kupić?

Podsumowując rozważania, jaki rower MTB górski będzie najlepszy. Najbardziej odpowiedni będzie rower, na którym wygodnie się jeździ i który pasuje do określonego stylu jazdy. To rower wykonany na podzespołach dobrej jakości dopasowany pod względem rozmiaru. Tani rower górski może być pułapką cenową, która może wpędzić właściciela w dodatkowe inwestycje. Dlatego najlepiej kupić rower w punkcie sprzedaży oferującym dobrej jakości sprzęt i fachowe doradztwo a nie tylko niską cenę (Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Gdzie kupić rower?). Warto na to zwrócić uwagę, żeby rower długo był sprawny i służył przez lata.

Zapraszamy do komentowania artykułu oraz do zakupów w ER-HA Rowery w naszym sklepie stacjonarnym oraz internetowym. Dla nas rower to bardzo ważna sprawa, dlatego dokładamy starań, aby i nasi klienci dokonywali najlepszych dla siebie wyborów 🙂

Jaki rower MTB górski w ER-HA Rowery

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą rowerów górskich MTB. Sprawdź typy rowerów górskich w naszym sklepie internetowym. Kupując rower w naszym sklepie internetowym możesz zamówić wersję w kartonie złożoną do 90% lub Wysyłkę roweru złożonego, wyregulowanego przez serwis ER-HA Rowery i gotowego do jazdy.

Powiązane artykuły: 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *