W ER-HA posiadamy kije i akcesoria Nordic Walking dla początkujących oraz dla uprawiających ten sport na różnym poziomie zaawansowania.

Można u nas zakupić kije podstawowe i profesjonalne.marek Gabel i Spokey. Oferujemy dobór kijów z pomocą Instruktora Nordic Walking. Mamy również w sklepie akcesoria uzupełniające i sportowe jak butki, czołówki, odblaski, szelki odblaskowe, nerki, plecaki itp.

Nasze marki

Logo GABEL

GABEL to włoska marka produkująca profesjonalne, wysokiej jakości kije nordic walking i trekkingowe oraz akcesoria. Historia marki GABEL sięga roku 1956, kiedy to Galdino Beltramello, znakomity włoski narciarz i sportowiec rozpoczął produkcję kijów narciarskich oraz trekkingowych. Marka inwestuje w innowacyjne rozwiązania technologiczne i design. Obecnie można śmiało powiedzieć, że GABEL jest liderem w sektorze kijów sportowych i wyznacza kierunki rozwoju branży wprowadzając na rynek opatentowane rozwiązania.

Spokey Logo

SPOKEY to marka polskiej firmy zajmującej się produkcją sprzętu i akcesoriów sportowych. Kadrę stanowią pasjonaci sportu, którzy stawiają na użyteczność i dobrą jakość produktów. W ofercie Spokey znaleźliśmy dla naszych klientów dobrej jakości kije o niskiej wadze, o ciekawym designie i przystępnej cenie, co pozwala rozpocząć przygodę z nordic walking bez dużych inwestycji.

Korzyści z uprawiania Nordic Walking

Nordic Walking to świetny sport o charakterze ogólnorozwojowym jak i doskonały sposób na zdrowy i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Ten charakterystyczny marsz z kijami wymyślono jako letni trening dla narciarzy biegowych. Ze względu na łatwość rozpoczęcia swojej przygody z kijami oraz aspekty zdrowotne zyskuje coraz większą popularność.

Gabel Nordic Walking

Niewątpliwie Nordic Walking ma korzystny wpływ na zdrowie jako aktywność uprawiana na świeżym powietrzu. Redukuje stres, dostarcza endorfin i poprawia ogólną kondycję ciała i ducha. Dodatkowo podczas marszu z zachowaniem odpowiedniej techniki Nordic Walking pracuje około 90% mięśni. Aktywność ta nie obciążania stawów i pozytywnie wpływa na kręgosłup. Powoduje lepsze dotlenienie organizmu i poprawia krążenie. Dla rzeszy chodzących z kijami Nordic Walking jest formą powrotu do zdrowia lub sposobem na rozpoczęcie aktywnego życia.

Nordic Walking może mieć wiele wcieleń. Może to być relaksujący spacer po parku czy po plaży lub maksymalny wysiłek podczas wyścigu czy w czasie ekstremalnej wyprawie po górach.

Technika Nordic Walking

Spacer z kijami przeradza się w marsz nordic walking dopiero, kiedy zastosujemy odpowiednią technikę chodu. Pomaga to w osiągnięciu wszystkich wspomnianych korzyści płynących z uprawniania tej dyscypliny.

Najistotniejsze elementy tej sztuki to wyprostowana sylwetka, niemal wyprostowane ramiona, naprzemienne ruchy rąk i nóg, wydłużanie kroku oraz wypuszczanie kija do tyłu i ponowne łapanie.

Szlifowanie techniki może trwać latami, jednak warto zapoznać się z podstawami już na samym początku. Pozwala to uniknąć utrwalenia błędów i daje możliwość skupienia się na doskonaleniu poszczególnych elementów techniki podczas każdego kolejnego uprawiania aktywności..

Jak dobrać kije ?

Zwykle długość kijów dobiera się do wzrostu tak, aby uzyskać kąt 90 stopni w zgięciu ręki w łokciu stojąc i trzymając rękojeść kija w dłoni. Łatwiej jest opanować kije krótsze dlatego początkujący używają do nauki krótszych kijów a wraz z doskonaleniem techniki dłuższych.

W ofercie producentów kijów można znaleźć wiele rozwiązań, jednak dobór kija powinien wynikać z analizy własnych potrzeb. Zwykle wystarczy zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów, żeby zdiagnozować jakiego rodzaju kija szukamy a następnie znaleźć pozycję pasującą do naszych oczekiwań i możliwości.

Kije regulowane czy o stałej długości ?

Jak dobrać kije Gabel do wzrostu?
  • Kije regulowane są praktyczniejsze w przechowywaniu i przewożeniu, ponieważ można je składać. Mogą być stosowane przez początkujących czy młodzież i stopniowo wydłużane lub mogą być użytkowane przez osoby o różnym wzroście. Mogą być również stosowane na nierównym terenie w zmiennych warunkach a także do górskich, mocnych podbiegów. Przy zbieganiu są chowane w minimalistycznym plecaku. Kije o stałej długości dobierane są dla konkretnej osoby. Są zwykle lżejsze i mają lepszą sztywność. Są używane często przez sportowców – wytrawnych piechurów i biegaczy górskich. Dla nich najczęściej te parametry są bardzo istotne a kije są kluczowym elementem ekwipunku. Zwykle dostępne długości takich kijów zmieniające się co 5 cm. Aby dobrać długość kijów Gabel wystarczy przemnożyć wzrost przez liczbę 0,68 lub 0,72 w przypadku osób zaawansowanych i górskich biegaczy. W doborze długości kija pomoże również tabela.

Jaka rękawiczka, rękojeść i grot?

  • Technika nordic walking wymaga wypuszczania i łapania kija podczas marszu. Jeśli myślimy o doskonaleniu swojej techniki powinniśmy zwrócić uwagę na wyprofilowaną, gładką rękojeść. Pomaga ona naturalnie wyślizgiwać się kijowi z ręki (inną niż w kijach trekkingowych). Ważna jest też rękawiczka. Najlepiej wybrać taką z osobnym miejscem na kciuk umieszczonym jak najbliżej rękojeści, co umożliwi skuteczny powrót kija do dłoni. Rękojeść kija zwykle wykonywana jest z tworzywa lub z naturalnego, odpornego na pot korka. Rękawiczka może być zamocowana na stałe lub wypinana, co jest praktyczniejsze w użytkowaniu. Do marszu po asfalcie i utwardzonych nawierzchniach stosuje się buciki osłaniające grot przed uszkodzeniem. Zdejmuje się je maszerując w terenie, gdzie grot wbija się w grunt poprawiając dynamikę i odepchnięcie. Dostępne są również groty zaostrzone. Producenci często stosują tu odporne na uszkodzenia groty widiowe a niektórzy producenci jak Gabel dostarczają części zamienne w razie potrzeby wymiany.

Aluminium czy carbon?

  • Materiał wykonania kija to zwykle aluminium dostępne w wielu stopach lub carbon. Aluminium jest materiałem bardziej popularnym ze względu na cenę i trwałość. Carbon jest lżejszy, ma świetne parametry sprężystości, ale jest delikatniejszy i mniej odporny na uderzenia. Ze względu na to producenci stosują dodatkowe technologie poprawiające jego wytrzymałość np. snake carbon. Ta technologia marki Gabel to połączenie carbonu z kevlarem dająca mniejszą wagę, ale większą wytrzymałość kija. Dostępne są też kije aluminiowo -karbonowe, dzięki czemu możemy skosztować smaku carbonu już w niższych, tańszych modelach kijów.

Masz pytania? Przejdź do formularza KONTAKTU.

Zobacz wideo

Filmy instruktarzowe Nordic Walking od Spokey

Chcesz wiedzieć więcej lub zapytać o ofertę ? Przejdź do formularza KONTAKTU.