Jak dobrać kije do nordic walking i jakie wybrać?

Jak dobrać kije do nordic walking ER-HA Rowery

Chodzić z kijami może niemal każdy. Jednak marsz nordic walking wymaga odpowiednio dobranego sprzętu, który zapewni korzyści płynące z uprawiania tego sportu. Dobre kije do nordic walking pomogą uzyskać prawidłową postawę i sprawią, że chodzenie będzie przyjemne. Ponadto odpowiednia technika marszu uruchomi niemal wszystkie mięśnie ciała i pomoże poprawić kondycję i wysmuklić ciało. W tym artykule dowiesz się, jak dobrać kije do nordic walking, żeby pasowały do wzrostu i do indywidualnych potrzeb oraz jakie kijki do nordic walking wybrać.

Co znajdziesz w tym artykule?

Dobre kijki do nordic walking

Dobre kijki do nordic walking to takie, które pasują do danej osoby pod względem rozmiaru, są stosunkowo lekkie i pozwalają na praktykę techniki nordic walking. Przy zakupie kijów przez osoby początkujące warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy rzeczywiście kupujemy kije z przeznaczeniem do nordic walking. Niestety w wielu sklepach w tym na aukcjach popularnego OLX czy Allegro kijki do nordic walking to często kije trekkingowe, które sprzedawcy oferują jako kije do obu aktywności. To są zupełnie inne kije, mają inną budowę rękojeści ze względu na odmienną technikę chodzenia. Napiszę o tym w dalszej częęci artykułu.

Mówi się czasem, że profesjonalne kije do nordic walking mają stałą długość, są ultralekkie i wykonane są to kije z włókna węglowego. To nie jest jednak prawdą. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i konkretnego wykorzystania.

Jak dobrać kije do nordic walking?

W ofercie producentów kijów można znaleźć wiele rozwiązań, jednak dobór kija powinien wynikać z analizy własnych potrzeb. Zwykle wystarczy zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów, żeby zdiagnozować jakiego rodzaju kija szukamy a następnie znaleźć pozycję pasującą do naszych oczekiwań i możliwości.

Jakie kije do nordic walking wybrać?.

Kije regulowane teleskopowe czy o stałej długości?

  • Kijki teleskopowe nordic walking są praktyczniejsze w przechowywaniu i przewożeniu, ponieważ można je składać. Mogą być stosowane przez początkujących i młodzież oraz stopniowo wydłużane lub być użytkowane przez różne osoby o zróżnicowanym wzroście. Sprawdzają się na nierównym terenie w zmiennych warunkach a także do górskich, mocnych podbiegów. Przy zbieganiu mieszczą się w minimalistycznym plecaku. Kije regulowane teleskopowe w naszym sklepie znajdziesz tutaj.
  • Kije o stałej długości dobiera się dla konkretnej osoby. Są one zwykle lżejsze i mają lepszą sztywność. Używają ich często osoby, które chcą chodzić profesjonalnie i sportowcy – wytrawni piechurzy i biegacze górscy. Dla nich najczęściej te parametry są bardzo istotne a kije są kluczowym elementem ekwipunku. Kije o stałej długości w naszym sklepie znajdziesz tutaj.

Jak dobrać kijki do nordic walking do wzrostu?

Jak dobrać kije do nordic walking
Jak dobrać kije nordic walking do wzrostu

Chcesz wiedzieć jak dobrać kije do nordic walking, żeby pasowały do konkretnej osoby? Zwykle długość kijów dobiera się do wzrostu tak, aby uzyskać kąt 90 stopni w zgięciu ręki w łokciu stojąc i trzymając rękojeść kija w dłoni. Łatwiej jest opanować kijki do nordic walking, które są krótsze. To dlatego początkujący używają do nauki krótszych kijów a wraz z doskonaleniem techniki dłuższych.

W przypadku kijów o stałej długości zwykle dostępne długości zmieniają się co 5 cm. Przy doborze kijów można skorzystać z tabel udostępnianych przez poszczególnych producentów, które wskazują jaka długość kija jest właściwa dla danego wzrostu.

Innym sposobem jest pomnożenie swojego wzrostu przez 0,68 lub 0,72 jeśli dla osób doświadczonych, trenujących i chodzących po górach.

Kije Gabel dobierzesz do wzrostu wg tabeli producenta (na zdjęciu). Dla przykładu kije nordic walking 115 cm długości będą pasowały do osób o wzroście od 166 cm do 175 cm. Jednak osoby praktykujące technikę nordic walking i osoby o długich nogach i wzroście około 175 cm szukające kijów profesjonalnych mogą zdecydować się na kije o długości 120 cm.

Jak dobrać kijki nordic walking o wzrostu? Kije Gabel
Jak dobrać kijki nordic walking do wzrostu?

Podobnie kije nordic walking Leki również dobiera się do wzrostu korzystając z tabeli udostępnianej przez producenta. W naszej ofercie kijów nordic walking szukaj ich w zakładce Tabela rozmiarów.

W przypadku kijów regulowanych kijki możesz dopasować korzystając z tabeli lub stając przed lustrem. Kije regulowane zwykle mają podziałkę, dzięki której możesz za każdym razem ustawiać oba kije na tę samą długość.

Rękojeść, rękawiczka i grot. Jak dobrać kije do nordic walking?

Technika nordic walking wymaga wypuszczania i łapania kija podczas marszu (zobacz artykuł Nordic Walking – chodzenie z kijkami, zalety, technika). Jeśli myślisz o doskonaleniu swojej techniki, zwróć uwagę na szereg elementów w budowie kija, które będą miały wpływ na jakość Twojego chodzenia zgodnie z techniką tej dyscypliny.

Grot widiowy Gabel
Grot kija i bucik
Rękawiczka Gabel
Rękojeść i rękawiczka

Nie jest tak, że mając najlepsze kije od razu zaczyna się chodzić „technicznie”. Wielu osobom przyjdzie to naturalnie, jednak dla innych może to wymagać dłuższego czasu treningów. Tak czy inaczej wybór właściwych rozwiązań pomaga, natomiast złych uniemożliwia osiągnięcie prawidłowej postawy i odpowiedniej techniki.

Rękojeść kija nordic walking i rękawiczka

Zwróć uwagę na odpowiednio wyprofilowaną i gładką rękojeść kija. Taka budowa pomaga naturalnie wyślizgiwać się kijowi z ręki podczas wymachów do tyłu. Zauważ, że jest ona zupełnie inna niż w kijach trekkingowych, gdzie rękojeść zakończona jest kołnierzem od góry i od dołu (zdjęcie), co wręcz ma utrudniać wyślizgiwanie się kija z ręki.

Jak dobrać kije do nordic walking
Gabel – rękojeść kija nordic walking wykonana z korka Dual Cork
Kije trekkingowe gabel
Rękojeść i pasek w kiju trekkingowym, to nie jest kij do NW

W różnych sklepach w Internecie znajdziesz kije trekkingowe, które sprzedawcy czy producenci opisują jako nordic walking. Natomiast są to zupełnie inne dyscypliny wymagające innej budowy kijów. To dlatego, że w trekkingu się wędruje a kije służą do podpierania.

Rękojeść kija nordic walking zwykle wykonywana jest z tworzywa lub z naturalnego, odpornego na pot korka. Korek sprawia, że chodzi się z kijami bardziej komfortowo. Ma to znaczenie szczególnie w ciepłe dni.

Jak dobrać kije nordic walking
Leki – Rękojeść kija nordic walking z korka Shark System, wypinana rękawiczka z miejscem na kciuk

W budowie kija ważna jest też jego rękawiczka. Najlepiej wybrać taką z osobnym miejscem na kciuk umieszczonym jak najbliżej rękojeści. To dlatego, że taka rękawiczka umożliwi skuteczny powrót kija do dłoni. Rękawiczka może być zamocowana na stałe lub wypinana. Ta wypinana jest praktyczniejsza w użytkowaniu, ponieważ pozwala odpiąć się szybko od kija w razie takiej konieczności.

Jak dobrać kijki do nordic walking
Gabel – rękojeść kija z tworzywa, wypinana rękawiczka z miejscem na kciuk

Czołowi producenci kijów nordic walking jak Leki czy Gabel mają swoje często opatentowane systemy rękojeści i rękawiczek oraz systemy wypinania. Natomiast rękawiczki przymocowane na stałe do rękojeści spotyka się raczej w tanich kijach a paski zamiast rękawiczek występują w kijach trekkingowych.

Grot kija nordic walking

Podczas prawidłowego marszu nordic walking grot kija wbija się w grunt, co poprawia dynamikę i umożliwia odepchnięcie z kija. Właśnie dzięki temu prócz nóg pracują górne partie mięśni.

Producenci często stosują odporne na uszkodzenia groty widiowe. Niektóre groty tzw. ostre mają tzw. pazur czyli zaostrzony koniec. Kije z ostrym grotem są poszukiwane przez profesjonalnych chodziarzy, ponieważ lepiej i głębiej wbijają się w grunt umożliwiając techniczne i pewne podparcie na kiju.

Grot kija nordic walking
Grot widiowy
Ostry grot kija nordic walking
Ostry grot tzw. pazur

Do marszu po asfalcie i utwardzonych nawierzchniach stosuje się buciki osłaniające grot przed uszkodzeniem. Zdejmuje się je maszerując w terenie. Odsłonięte groty na asfaltowych i betonowych nawierzchniach szybciej się zużyją.

Jakie kije do nordic walking – aluminium czy karbon?

Materiał wykonania kija to zwykle aluminium dostępne w wielu stopach lub z włókno węglowe czyli carbon. Aluminium jest materiałem bardziej popularnym ze względu na cenę i trwałość. Zobacz kije aluminiowe.

Carbon natomiast jest lżejszy, ma świetne parametry sprężystości, ale jest delikatniejszy i mniej odporny na uderzenia. Na rynku dostępne są kije nordic walking aluminiowo-karbonowe o mniejszej i większej zawartości carbonu, dzięki czemu możemy skosztować smaku carbonu już w niższych, tańszych modelach kijów. Zobacz kije carbonowe

Profesjonalni chodziarze i zawodnicy szukają najczęściej kijów z jak największą zawartością włókna węglowego ze względu na lepszą sztywność kija i niższą wagę właśnie.

Czy potrzebny system antishock czyli amortyzacja?

System antishock jest właściwie w kijach Nordic Walking zbędny. Podczas marszu siła odepchnięcia kija wbitego w ziemię ma za zadanie jak najbardziej odciążyć stawy i kręgosłup. Amortyzacja w kiju zmniejsza siłę takiego odepchnięcia i redukuje płynące z tego korzyści. Dlatego producenci kijów profesjonalnych zwykle nie stosują amortyzacji w kijach nordic walking. System antishock spotkamy częściej w tańszych kijach, ale zwykle można go łatwo wyłączyć. Profesjonalne kije do nordic walking takiego systemu nie posiadają. Zobacz kijki nordic walking z amortyzacją.

Czym się różnią tanie kije od profesjonalnych?

Tanie kije nordic walking są dostępne najczęściej w marketach i sklepach sportowych. Można je również kupić u nas. Mają atrakcyjny wygląd, niską cenę a osobom początkującym często wydają się wystarczające do rozpoczęcia przygody z kijami.

Czym różnią się więc tanie kije od kijów profesjonalnych, które mają zwykle wyższą cenę?

Różnica pojawia się już na samym etapie projektowania kija. Są marki, które specjalizujące się w produkcji profesjonalnych kijów nordic walking i tworzą indywidualne projekty sprzętu oraz rozwiązań często chronione patentami. Zwykle współpracują ze sportowcami lub są sponsorami osób uprawiających ten sport wyczynowo. Dzięki temu projekty kijów, nowości i stosowane technologie wynikają z realnej potrzeby, przechodzą gruntowne testy i są stale udoskonalane. Tanie kije to najczęściej powielone projekty kijów o spersonalizowanym wyglądzie wykonywane masowo przez jednego producenta na zlecenie różnych marek.

W naszej ofercie znajdziesz tańsze kije Spokey oraz profesjonalne kije Gabel i Leki.

Dlaczego warto zainwestować w dobre kije?

Takie firmy, jak Gabel czy Leki tworzą kije do profesjonalnych zastosowań przykładając uwagę do dobrej jakości wykonania i inwestując w innowacje technologiczne. Dzięki temu możemy liczyć na to, że nawet najtańsze modele kijów profesjonalnych marek są dobrze przemyślane, wykonane i przetestowane. Są trwalsze oraz lepiej sprawdzą się podczas użytkowania niż tanie kije nordic walking, które mogą szybciej się zużywać i ulegać awariom.

Profesjonalne kije są przede wszystkim znacznie lżejsze. Mają ergonomiczną rękojeść i rękawiczkę z możliwością wypięcia, która zapewni wygodę i możliwość chodzenia zgodnie z techniką nordic walking. Ponadto doskonała sztywność kija, trwałość elementów a także często dostępność części zamiennych umożliwią komfortowe i bezproblemowe użytkowanie a także naprawę w przypadku uszkodzenia.

Dodam, że zanim zaczęłam używać profesjonalnych kijów również byłam użytkownikiem różnych modeli tanich kijów nordic walking. W związku z tym poznałam różnice na własnej skórze 🙂 Dlatego nawet, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę i nie nie wiesz czy Ci się nordic walking spodoba i czy będziesz dalej chodzić, to i tak gorąco zachęcam do zainwestowania choćby w najtańsze, ale markowe kije. To dlatego, że komfort chodzenia i trwałość są nieporównywalne a kije markowe nawet używane zachowają swoją wartość. Tanie kije nordic walking mogą się po prostu stosunkowo szybko zepsuć a i sama budowa kija może utrudnić opanowania techniki nordic walking.

Zobacz wszystkie Kije do nordic walking Gabel i kije Leki.

Kijki do nordic walking cena

Najtańsze markowe kije można kupić w naszym sklepie za około 160zł. Są to podstawowe regulowane kije aluminiowe. Cena kijów nordic walking rośnie wraz z zastosowaniem przez producentów lepszych technologii, zwiększaniem się zawartości włókna węglowego i jednoczesnym zmniejszaniem się wagi kija. Cena najtańszych kijków z zawartością carbonu to około 250zł.

Jak ustawić kijki do chodzenia?

Jak ustawić kijki do wzrostu? To bardzo proste i warto pierwszy raz zrobić to w domu przed lustrem. Wystarczy stanąć prosto z kijem opartym grotem o ziemię i trzymając go za rękojeść. Należy ustawić długość kija tak, żeby między łokciem a przedramieniem utworzył się kąt 90 stopni. Najlepiej jest po wyregulowaniu kija zapamiętać ustawienia podziałki, w którą zwykle wyposażony jest każdy kij. Pomiaru dokonujemy zwykle ze zdjętymi bucikami. Osoby zaawansowane ustawiają kije na dłuższe, ponieważ wydłużają krok podczas marszu, dlatego prawidłowe ustawienie będzie nieco inne dla osoby początkującej i zaawansowanej.

💡 Jeśli masz pytania lub nie wiesz, jak dobrać kije, to skorzystaj z darmowej konsultacji z instruktorem nordic walking. Zapraszam 🙂

Marta z ER-HA Rowery

Czytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *