Test Gabel X-1.35. Karbonowe kije nordic walking do różnych zastosowań

Test Gabel X-1.35. Karbonowe kije nordic walking do różnych zastosowań

Gabel X-1.35 to lekkie kije nordic walking wykonane z 35% karbonu, dzięki czemu jeden kij waży zaledwie 175g. Zobacz nasze opinie o tych kijach i testy podczas marszów rekreacyjnych i treningowych. Gabel X-1.35 – opinie i testy w ER-HA.

Co znajdziesz w tym artykule:

Dlaczego kije Gabel X-1.35

Wybrałam je szukając dla siebie lekkich kijów o stałej długości do szlifowania techniki nordic walking (Zobacz artykuł Jak dobrać kije do nordic walking?). Ten model był szczególnie polecany przez markę Gabel jako pierwszy w kolekcji karbonowych kijów o dobrym stosunku jakości do ceny i ze względu na to był to popularny model. Dlatego postanowiłam go wypróbować.

Dla mojego wzrostu 175cm zdecydowałam się na długość kija 120cm.

Kije można zakupić w naszym sklepie nordic walking stacjonarnym i internetowym do czego gorąco zachęcam.

Kije Nordic Walking Gabel X-1.35

Bardzo wytrzymałe i lekkie kije z carbonem o stałej długości dla wymagających. Gabel X-1.35 opinie

Kije Nordic Walking Gabel X-1.35 carbon stała długość
Kije Nordic Walking Gabel X-1.35 carbon stała długość Grot
Kije Nordic Walking Gabel X-1.35 carbon stała długość
Kije Nordic Walking Gabel X-1.35 carbon stała długość Rękojeść Chwyt

O kijach Gabel X-1.35

Kijki do Nordic Walking X-1.35 to kije o stałej długości dedykowane przez producenta dla zaawansowanych użytkowników, profesjonalistów i sportowców wyczynowych. Warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów w ich budowie, które mają wpływ na jakość i komfort chodzenia w różnych warunkach i na różnych trasach a także ich trwałość.

Budowa kija

Kij posiada ergonomiczną rękojeść wykonaną z tworzywa oraz regulowaną do rozmiaru dłoni wypinaną rękawiczkę z miejscem na kciuk. Zainstalowano tu widiowy grot oraz zintegrowany talerzyk.

W komplecie znajdziemy końcówki do kijów nordic walking chroniące grot na twardych nawierzchniach – buciki w wersji Sport Pad oraz książeczkę z instrukcją.

Monolityczna rurka ma średnicę 16 mm i zwęża się w kierunku grota. Kije nordic walking wyposażono w elementy odblaskowe, które poprawiają bezpieczeństwo podczas marszu.

Co ważne, poszczególne elementy kija można dokupić i wymienić, kiedy się zużyją lub zamienić je na inne, kompatybilne.

Rękojeść i rękawiczka

Kije posiadają ergonomiczną rękojeść/uchwyt Dual Tech z opatentowaną technologią NCS (Nordic Click System). Dzięki tej technologii możesz odpiąć rękawiczkę od kija jednym kliknięciem przycisku znajdującego się na rękojeści. Rękawiczka/pasek NCS Comfort z miejscem na kciuk jest regulowana i można ją dopasować do dłoni o różnej wielkości.

Materiał wykonania i waga

Kije są lekkie a jeden kij waży zaledwie 175g dla długości 115cm. Dla porównania podobnie wyposażone kije aluminiowe o stałej długości Gabel ważą 205g./kij. Natomiast wypasione kije Gabel snake carbon, czyli carbon z kevlarem zastosowanym dla wzmocnienia, to waga 130g/kij. Dlatego wydaje się, że te 175g na kij to bardzo dobra waga w tej cenie.

Długość kijów

Kije Nordic Walking Gabel tabela rozmiaró
Tabela rozmiarów kijów Gabel

Gabel X-1.35 to kije o stałej długości dostępne w rozmiarach 100, 105, 110, 115, 120, 125, 130 cm.

Ich długość dobiera się do wzrostu. Można to zrobić korzystając z tabeli, jaką dostarcza Gabel lub przemnożyć wzrost przez liczbę 0,68 albo 0,72 w przypadku zaawansowanych użytkowników lub biegaczy górskich.

Kije można dobrać też podczas przymiarki w naszym sklepie stacjonarnym. Trzeba uzyskać kąt 90 stopni w zgięciu ręki w łokciu stojąc i trzymając kij pionowo przed sobą oparty grotem o ziemię.

Producent oferuje kije o długościach wzrastającym co 5cm, więc w zależności od Twojego poziomu możesz zaokrąglić otrzymany wyżej wynik w górę lub w dół. Warto wziąć pod uwagę fakt, że na początku łatwiej jest opanować krótsze kije a z czasem wybrać kije dłuższe.

Grot kija

W kijach zainstalowany został grot Aero + Carbide Tip 05/43 + 08/15. Jest on uniwersalny i wytrzymały, dlatego nadaje się do użytkowania na zróżnicowanych nawierzchniach.

Carbide oznacza węglik, czyli specjalny stop atomu metalu, półmetalu i węgla. Ten materiał jest zdecydowanie bardziej odporny na ścieranie niż stal. Dlatego grot z węglika ma zastosowanie również w kijach trekkingowych dedykowanych na trudne trasy. Kije mają zintegrowany talerzyk, który chroni przed zapadaniem się kija na miękkich nawierzchniach.

Test kijów nordic walking Gabel X-1.35 – opinie

Testy Gabel X-1.35 miałam okazję prowadzić podczas około 3 lat użytkowania. Od tego czasu Gabel wprowadził nową wersję kolorystyczną Orange, którą prezentuję na zdjęciach.

Kije służyły mi do szlifowania techniki nordic walking, do chodzenia rekreacyjnego w różnych warunkach i na zróżnicowanych trasach. Również używałam ich do treningów kondycyjnych w okresie jesienno-zimowym na interwałowych ścieżkach Trasy XC Rokitnica. Kije Gabel X-1.35 podróżowały ze mną po Polsce i za granicę.

Gabel X-1.35 do rekreacji

Ten model kijów sprawdził się doskonale jako rekreacyjny zarówno zabierany przeze mnie na marsze w pojedynkę i w grupie. Używałam kijów chodząc po leśnych i polnych drogach w mojej okolicy jak i na różnych wyjazdach.

Na wyjazdy są polecane zwykle kije składane i teleskopowe względu na to, że zajmują mniej miejsca. Jednak kije o stałej długości jak X-1.35 sprawdziły się dla mnie lepiej niż kije regulowane. Są przede wszystkim sztywniejsze i lepiej się z nimi chodzi. Ponadto mają zawartość karbonu i są lżejsze niż standardowe kije aluminiowe.

Podróżuję głównie samochodem a tu nie ma aż takiego znaczenia czy kije są składane. Ponadto po wyjęciu ich z samochodu np. na parkingu pod lasem nie trzeba nic z nimi robić, nic ustawiać i podświetlać, jak jest ciemno. Po prostu zakładasz kije i ruszasz w drogę. Można też prowadzić samochód w rękawiczkach a potem tylko wpiąć w nie kije. Ma to szczególne znaczenie w zimie i w wietrzne dni, gdy chcesz jak najszybciej wyruszyć na trasę a nie marznąć i tracić czas na regulowanie kijów czy jakieś inne ustawienia.

Kije Gabel X-1.35 posiadają wyprofilowaną rękawiczkę z miejscem na kciuk, która po założeniu idealnie przylega do mojej dłoni. Natomiast rękojeść wykonana z tworzywa ma ergonomiczny kształt i okazała się być bardzo wygodna podczas użytkowania. Ponadto, kiedy się ubrudzi, jest łatwiejsza w czyszczeniu niż korek. Mechanizm szybkiego wpinania i wypinania rękawiczki opanowałam po kilku wyjściach z kijami. Jest on bardzo wygodny i pozwala nawet jedną ręką odpiąć kij od rękojeści.

Treningi techniki z Gabel X-1.35

Kije świetnie nadają się do szlifowania techniki nordic walking. Mają przede wszystkim dobrze wyprofilowaną rękojeść i odpowiednio zaprojektowaną rękawiczkę, dzięki której wypuszczony kij bezproblemowo wraca do dłoni. Podczas dynamicznych marszów kije dobrze się prowadzą, są sztywne i wystarczająco lekkie. Wprowadziłam jednak w kijach modyfikację, która poprawiła ich właściwości na trasach, na których najczęściej chodzę.

Jednym z głównych zadań kija podczas treningu technicznego jest dobrze wbić się w grunt, żeby chodziarz mógł się lepiej i mocniej odepchnąć z kija i dzięki temu postawić nogę dalej. Jednak podczas znacznego naporu kij może się uśliznąć, jeśli nie jest dostatecznie dobrze wbity w ziemię. Ja głównie maszerowałam w mojej okolicy po leśnych i polnych ścieżkach z miękką nawierzchnią i zdarzało mi się, że czasem kij się uślizgiwał. Dlatego w ciągu stosunkowo krótkiego czasu testowania kijów postanowiłam wymienić grot na ostry. To dlatego, że taki kij z pazurem lepiej się wbija w miękkie podłoże.

Co ciekawe Gabel w niedługim czasie wprowadził na rynek lżejszy o 10g model kija Gabel X-1.35 Active, który wyposażył w ostry grot i korkową rękojeść. Uważam to za świetne posunięcie.

Treningi wydolnościowe

Spędziłam sporo czasu z tymi kijami na marszach interwałowych po trasie dla kolarzy górskich trenujących w naszej okolicy. W pobliskich lasach mamy 3 wydmy, na których zbudowano trasę rowerową z licznymi stromymi podejściami i zejściami, które pozwalają poczuć się jak w górach. Na każdą górkę kilka razy się podchodzi i schodzi a nawierzchnia jest zróżnicowana. Przeważa tu ściółka leśna, ale są też sekcje korzeni, kamieni, fragmenty piaszczyste i szutry.

Chociaż nie są to dedykowane kije w góry, to jednak kije Gabel X-1.35 zapewniły mi bezproblemowe trenowanie w tej pagórkowatej scenerii o każdej porze roku, dnia i nocy i w każdą pogodę.

Jednak wiem, że do twardszego terenu kamieni i skał lepiej pasowałby standardowy grot widiowy, który jest w tym modelu kijów fabrycznie zainstalowany. To dlatego, że przy ostrym grocie na twardej nawierzchni istnieje ryzyko ułamania pazura.

Podsumowanie testów Gabel X-1.35 i opinie

Wyniki testów tych kijów oceniam bardzo pozytywnie i po tak długim czasie użytkowania mogę szczerze je polecić do rekreacji i bardziej ambitnych zastosowań a przede wszystkim na treningi techniki nordic walking.

Prócz dobrego stosunku jakości do ceny i atrakcyjnej wagi kije okazały się również bardzo trwałe. Do tej pory czyli po 3 latach mniej lub bardziej intensywnego sezonu żaden element nie uległ zniszczeniu czy nawet znacznemu zużyciu. Rękojeść, rękawiczka czy grot – obecnie ostry – wszystko nadal dobrze działa i nie wymaga wymiany.

Jednak dla osób, które chodzą głównie po miękkiej nawierzchni proponuję rozważyć wyższy model Gabel X-1.35 Active z ostrym grotem, który lepiej zakotwicza się w gruncie.

Zachęcam do pozostawienia komentarza pod artykułem, lektury innych wpisów na naszym Blogu w kategorii Nordic walking porady. A jeśli zdecydujesz się, żeby zakupić kije nordic walking, to koniecznie odwiedź nasz nordic walking sklep.

Czytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *