Rower na Komunię. Jaki wybrać rower komunijny dla dziewczynki i dla chłopca?

Rower na Komunię. Jaki wybrać rower komunijny dla dziewczynki i dla chłopca

Wybór roweru na komunię dla 9 latka, który szybko rośnie nie jest zadaniem prostym. To dlatego, że z reguły rower ma być niespodzianką a trudno jest bez przymiarki wybrać właściwy rozmiar roweru dla dziecka. Do tego dochodzi dobranie wymarzonego typu roweru w kolorystyce, która się spodoba. W tym artykule podpowiemy, jak sprostać temu zadaniu i jaki najlepiej kupić rower na Komunię.

Co znajdziesz w tym artykule

Na początek dodam, jak bardzo się cieszę, że szukasz właśnie roweru na komunijny prezent 🙂 . Coraz mniej aktywny tryb życia kolejnych pokoleń dzieci napawa refleksją, że przy takich właśnie okazjach mamy szansę zaszczepić w najmłodszych potrzebę codziennej aktywności fizycznej. Rower to świetne do tego narzędzie! Każdy pamięta swój pierwszy rower i rower na komunię, dlatego warto zadbać by ten wybór był miłym wspomnieniem.

Jaki rower dla 9 latka?

Można przyjąć, że dziecko w wieku komunijnym między 9 a 10 rokiem życia może mieć od 124-154 cm wzrostu. Są to jednak tylko liczby przepisane z tabelek. W realnym świecie jednak wszystko jest kwestią indywidualną i może wyjść poza skalę 🙂 . Koniecznie trzeba dodać, że dziecko w tym wieku szybko rośnie. Dlatego kupując rower na komunię z wyprzedzeniem tak na prawdę kupujemy go na wzrost dziecka w przyszłości i na kolejne lata. Bo przecież każdy chciałby, żeby rower na komunię starczył na jak najdłużej.

Poznanie aktualnego wzrostu dziecka jest istotne, ale równie istotne jest wzięcie pod uwagę wzrostu jego rodziców. Niejednokrotnie rodzice, którzy kupowali u nas rowery sugerowali się swoim wzrostem próbując przewidzieć ile dziecko może urosnąć np. do kolejnego roku a także w latach następnych. Na pewno może to pomóc, ale nie da stu procentowych odpowiedzi. Tak czy inaczej trzeba się przyzwyczaić do myśli, że to jest prawdopodobnie rower przejściowy i wybrać najbardziej przyszłościowy rozmiar. Zanim jednak zacznie się etap dopasowywania roweru do wzrostu trzeba wybrać typ roweru.

Jaki rower na Komunię wybrać?

Wg naszych doświadczeń wiodące rowery na Komunię to rower górski i rower miejski. Wybór właściwego roweru zależy od tego, gdzie dziecko planuje jeździć.

Rower górski na Komunię

Rower górski to najbardziej uniwersalny rower o sylwetce sportowej, którym można podróżować zarówno po mieście jak i w terenie. Ma dość mocną konstrukcję, dużą ilość biegów, grube opony a także amortyzator. Dzięki temu zapewnia komfort na nierównej nawierzchni i podczas terenowej jazdy. Więcej o tym typie roweru piszemy w artykule Jaki rower MTB górski? Typy rowerów górskich.

Rower miejski na Komunię dla dziewczynki

Rower miejski natomiast sprawdzi się podczas jazdy na terenach zurbanizowanych po utwardzonej nawierzchni i po asfalcie. Wyprostowana sylwetka, komfortowe siodełko, niewielka ilość biegów. Dodatkowo wąskie opony miejskie i pełne wyposażenie miejskie jak bagażnik, osłona łańcucha, błotniki, podpórka czy pełne oświetlenie rowerowe. To charakterystyczne cechy dla roweru miejskiego. Pozwolą one komfortowo i szybko przemieszczać się ulicami miasta, jeździć do szkoły lub na zakupy. Więcej o rowerach miejskich znajdziesz w artykule Jaki rower miejski wybrać?.

Dirt i BMX na Komunię

Szukając roweru dla dziecka rodzice coraz częściej pytają o rowery dirtowe tzw. rowery do skakania lub BMX, na których wykonuje się ewolucje na skate parkach. Jednak ten wybór jest rzadkością, jeśli chodzi o rower komunijny. To dlatego, że rowery do tricków i skakania powinny mieć dobrej jakości podzespoły, które wytrzymają znaczne obciążenia. Słabe części mogą szybciej się rozpaść i to w najmniej oczekiwanym momencie. Dobrej klasy podzespoły w takich rowerach wiążą się z wyższą ceną od rowerów z komponentami przeznaczonymi do jazdy rekreacyjnej. Ponadto rowery dirtowe czy BMX mają słabe możliwości przemieszczania się na długich dystansach. To przede wszystkim ze względu na jednobiegowy napęd i specyficzną pozycję, która nie jest zbyt komfortowa podczas zwykłej jazdy.

Dlatego niejednokrotnie pada wybór na „uniwersalny rower na Komunię”. Dzięki temu dziecko będzie miało możliwość spędzić czas z rówieśnikami i rodziną na wycieczkach czy dojeżdżać rowerem do szkoły.

Jakiej marki rower komunijny?

Na Komunię warto wybrać rower znanej, sprawdzonej marki montujące w rowerach dobrej jakości podzespoły, które wytrzymają dłużej. My polecamy na komunię rowery Romet i Kands, które sprzedajemy i serwisujemy od lat. To polscy producenci, którzy stosują dobrej jakości podzespoły a rowery są mało awaryjne i dostępne w przystępnych cenach. Ponadto warto omijać markety a zakupów lepiej dokonać w specjalistycznym sklepie rowerowym, w którym uzyskasz fachową pomoc przy wyborze roweru i rozmiaru. Więcej pisaliśmy w tym artykule: Gdzie kupić rower? Sprawdź, jak uniknąć pułapek.

Rower na Komunię dla dziewczynki

Najczęściej wybieranym typem rowerów dla dziewczynki jest rower miejski. Choć sami kochamy górale, to jednak wychodzi na to, że młode damy marzą o bardziej eleganckich i stylowych rowerach. Mogą na nich podróżować wygodnie w wyprostowanej pozycji i w ulubionej kreacji. Natomiast na wybór roweru sportowego mają zazwyczaj wpływ rodzice, którzy chcą jeździć razem z córką po podobnych nawierzchniach. Jeśli rodzice podróżują na co dzień na rowerach górskich, to w terenie trudno będzie się zgrać z rowerem miejskim. Rower miejski może mieć problem z pokonaniem luźnych nawierzchni, nierówności terenu czy wzniesień. Jednym z kluczowych aspektów w wyborze roweru dla dziewczynki jest… jego kolor. Musi on pasować do stylu dziecka lub aktualnych trendów. Róż, biały, miętowy, błękitny to bardzo popularne kolory w ostatnich latach.

Ponadto wybierając rower miejski dla dziewczynki na Komunię warto zwrócić uwagę na biegi. Mogą być one zamknięte w piaście (najczęściej 3 biegi Shimano Nexus) lub zewnętrzne np. popularne przerzutki 6 biegowe Shimano Tourney.

Biegi zewnętrzne Shimano Tourney
Biegi zewnętrzne Shimano Tourney
Biegi w piaście Shimano Nexus 3
Biegi w piaście Shimano Nexus 3

Na pewno posiadając biegi w piaście trudno jest się ubrudzić od smaru. Ponadto taki napęd jest właściwie bezobsługowy a łańcuch nie powinien spadać. Z drugiej strony większa ilość biegów może lepiej się sprawdzić na dłuższych dystansach i podczas pokonywania wzniesień.

Sprawdź w w ER-HA Rowery

Rower dla chłopca na Komunię

Dla chłopca na Komunię najczęściej wybieranym jest rower górski. Jak już pisałam wyżej, to najbardziej uniwersalny rower dedykowane na zróżnicowane nawierzchnie. Chłopców natomiast przy zakupie roweru znacznie bardziej interesują kwestie techniczne niż kolory. Niektórzy preferują „hamulce tarczowe” zamiast v-brake i manetki rapidfire (cynglowe) zamiast gripshift (obracane). pojawiają się też pytania o skok amortyzatora.. czy jest duży. Natomiast w rowerach do jazdy rekreacyjnej jest to zwykle 100mm bez szczególnego zróżnicowania 🙂 .

Hamulce tarczowe
Manetka Shimano Altus SL-M315-L 3 biegowa lewa
Manetki rapidfire

Sprawdź w ER-Ha Rowery

Rozmiar roweru na Komunię

Rozmiar roweru należy dobrać do wzrostu dziecka. Zarówno w rowerach miejskich jak i górskich dla 9 latka najbardziej odpowiednie będą rowery na kołach 24 i 26 cali i ramy 13-17 cali. W doborze rozmiaru ramy najlepiej jest jednak bazować na tabeli rozmiarów, którą zamieszczamy w karcie każdego produktu w naszym sklepie internetowym. To dlatego, że między poszczególnymi typami, modelami lub producentami mogą występować znaczne różnice. W związku z tym trudno jest jednoznacznie przypisać rozmiar ramy do konkretnego wzrostu.

Dla przykładu rowery górskie Romet z kołami 24 cali dedykowane są dla wzrostu 130-150cm a rowery na kołach 26 cali z obniżoną górną rurą ramy dla chłopca Rambler 6.X JR i dla dziewczynki Jolene 6.X w najmniejszym rozmiarze ramy S (15″) polecane są dla wzrostu od około 142 do 152cm. Natomiast rowery miejskie dla dziewczynki Romet na kołach 26 cali z najmniejszą ramą 15″ S dedykowane są dla wzrostu od 150cm, podczas gdy rowery Kands 26 cali z ramą 15″ dedykowane są dla wzrostu 140-148cm a dla wzrostu powyżej 150 cm rekomendowana jest już rama 17″.

Oczywiście najbezpieczniej byłoby jednak przyjść z dzieckiem do sklepu stacjonarnego, żeby mogło się przymierzyć do każdego z dostępnych rozmiarów rowerów. Wiele osób korzysta z tej naszej sugestii, ponieważ dzięki temu znacznie zwiększa prawdopodobieństwo, że rower się spodoba i będzie właściwie dopasowany.

Największy możliwy rower na Komunię

Rekomendujemy wybór jak największego możliwego rozmiaru roweru, żeby starczył na jak najdłużej. Nasze doświadczenia są takie, że rodzice przychodzą z dzieckiem po rower na kołach 24 cali, bo tak poczytali w Internecie a wychodzą z rowerem na kołach 26 cali. Ale i również takie, że rodzice przychodzą po rower na kołach 26 cali a wychodzą z rowerem 27,5 cala, bo dziecko ma akurat dłuższe nogi i sięga do pedałów roweru na większych kołach. Również w trakcie przymiarki może się okazać, że rower jest dobry, ale do większego rozmiaru już „za chwilę” dorośnie.

Nasi klienci wybierają na Komunię najchętniej rowery na kołach 26 cali jako bardziej przyszłościowe. Zdarzają się też zakupy rowerów na Komunię z kołami 27,5 cala i na małej ramie. Małe rozmiary ram i obniżona rura górnej części ramy w rowerach młodzieżowych górskich robią dobrą robotę. Znacznie ułatwiają wsiadanie i dopasowanie roweru do zmieniającego się z czasem wzrostu dziecka. Dlatego rower na Komunię kupowany jest najczęściej nie tyle na wzrost, co na wyrost 🙂 . Niestety trudno jest dokonać oceny „w ciemno” na bazie statystyk wzrostu w tabelce czy nawet mierząc rower centymetrem. Natomiast wystarczy popatrzeć jak swobodnie zachowuje się dziecko na czasem lekko za dużym rowerze. Jeśli więc masz wątpliwość a chcesz pewności, jaki rozmiar kół czy ramy będzie najlepszy, to zabierz dziecko do sklepu. Przymierzy rower i wszystko stanie się jasne. I oczywiście zapraszamy po rower na Komunię do naszego sklepu 🙂

Akcesoria do roweru na Komunię

Kupując rower na Komunię warto pomyśleć o dodatkowych akcesoriach rowerowych. Do rowerów górskich najbardziej popularnymi dodatkami są podpórki, liczniki rowerowe i błotniki a także lampki rowerowe, koszyki na bidon i bidony. Do rowerów miejskich na Komunię dla dziewczynki często dokładany jest koszyk i opcjonalnie wyściółka do koszyka. Ponadto przydaje się też i koszyk na bidon montowany na kierownicę. Żeby zabezpieczyć nowy rower przed kradzieżą najlepiej wyposażyć dziecko w zapięcie do roweru. Coraz częściej kupowane są też uchwyty na telefon do roweru.

Rower na Komunię – Podsumowanie

Rower na Komunię wydaje się jednym z najtrudniejszych zakupów rowerów. Głównie przez chęć zrobienia niespodzianki dziecku i przez to brak możliwości przymierzenia przez dziecko roweru. Ale i również przez nieprzewidywalnie zmieniający się w najbliższej przyszłości wzrost dziecka.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć lepiej to zagadnienie i dzięki niemu dokonasz możliwie najlepszego wyboru roweru na Komunię.

Tymczasem zapraszamy do komentowania artykułu i do zapoznania się z ofertą rowerów na Komunię w naszym sklepie. W razie wątpliwości służymy pomocą i podpowiedzią w wyborze odpowiedniego modelu i rozmiaru.

Kupując rower w naszym sklepie internetowym możesz zamówić wersję w kartonie złożoną do 90% lub Wysyłkę roweru złożonego, wyregulowanego przez serwis ER-HA Rowery i gotowego do jazdy.

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *