Szlak osad młyńskich i ekofarm nad Grabią – Pętla Środkowa (szlak rowerowy żółty)

Szlak osad młyńskich i ekofarm nad Grabią - Pętla Środkowa - Osada Dwa Młyny Ldzań Talar 2

Pętla Środkowa to druga część szlaku rowerowego Pograbia ( czytaj również opis Pętla Zachodnia ). Ma długość 46km i jest bardzo atrakcyjna przyrodniczo. Szlak rowerowy żółty ma swój START w Kolumnie przy dworcu PKP i biegnie przez Barycz, Talar, Drzewociny (dawny Erywangród), Trzy Brzozy, Dobroń, Markówkę, Poleszyn i wraca do Kolumny.

O szlaku

Szlak osad młyńskich i ekofarm nad Grabią - Pętla Zachodnia - Kolumna Leśny Skwer
Skwer Leśny przy PKP w Kolumnie, start szlaku
Szlak osad młyńskich i ekofarm nad Grabią - Pętla Środkowa - Łask Kolumna Tablica informacyjna
Kolumna, tablica informacyjna, atrakcje szlaku
Szlak osad młyńskich i ekofarm nad Grabią - Pętla Środkowa - Łask Kolumna Dąb Janusz
Dąb Janusz w Kolumnie, Pomnik Przyrody

Cały szlak jest oznakowany za pomocą piktogramów ze znakiem roweru. W kilku punktach umieszczone są tablice informacyjne przybliżające historię odwiedzanych miejsc i charakterystykę okolicy. Twórcą szlaku jest Fundacja Planeta Grabia a na ich stronie dostępny jest do pobrania ślad szlaku w formacie gpx (planetagrabia.pllink do opisu i GPX).

Szlak osad młyńskich i ekofarm nad Grabią - Pętla Środkowa - Las do Spalonego Młyna Baryczy
Las Kolumna – Barycz

Chociaż nawierzchnia trasy jest mieszana, to jednak przeważają drogi leśne i szutry, ale występuje też asfalt. Dlatego najlepszym wyborem jest uniwersalny rower górski MTB dający komfort jazdy w tak zróżnicowanym terenie lub rower trekkingowy czy crossowy z terenowym bieżnikiem opon rowerowych. Szlak spodobać się powinien również wielbicielom graveli. Twórcy szlaku rekomendują również rower MTB lub trekkingowy i określają ten szlak jako łatwy.

W prowiant i picie można zaopatrzyć się w sklepach w Kolumnie, Baryczy, Ldzaniu i Dobroniu. Trzeba wziąć pod uwagę, że duża część trasy przebiega z dala od cywilizacji. Zdobycie przekąsek lub wody między Talarem (6 kilometr) a Dobroniem ( 35 kilometr) może być utrudnione. To dlatego, że dość długo nie przejeżdża się w pobliżu sklepu. Tu zachęcam do lektury naszego artykułu Co zabrać na wycieczkę rowerową? Niezbędnik rowerzysty.

Atrakcje szlaku

Szlak biegnie przez wsie, lasy i dzikie krajobrazy. Idealnie dla wielbicieli wypadów na łono natury z dala od cywilizacji.

Szlak osad młyńskich i ekofarm nad Grabią - Pętla Środkowa - Lasy Dłutowskie Na trasie
Lasy Dłutowskie

Natura

W czasie podróży przejedzie się przez cztery kompleksy leśne – las w Baryczy, lasy Dłutowskie, las Hermanowski oraz las Poleszyński. Każdy z nich ma inną charakterystykę, ale wszystkie trzy skrywają wiele miejsc bardzo atrakcyjnych krajobrazowo. Dodatkowo prócz atrakcji na szlaku można również na własną rękę eksplorować tereny np. wg mapy. Szczególnie warto odwiedzić znajdujące się w pewnej odległości od szlaku zbiorniki wodne i tereny przy rzece Grabi. Do kilku takich lokalizacji jak np. Piaskowa Góra czy Pomnik samolotu PZL-37 „Łoś” będzie można trafić, ponieważ na szlaku umieszczone są tablice kierujące do tych miejsc. Ponadto w lasach Baryczy znajduje się kilka dość sporych wydm a na nich poprowadzona jest trasa rowerowa MTB typu XC Trasa XC Rokitnica (link do strony Trasa XC Rokitnica ).

Zabytki

Niewątpliwie główną atrakcją szlaku jest młyn w Talarze noszący nazwę Osada Dwa Młyny ( link do strony ), który jest perełką Pograbia i dumą okolicy. To za sprawą właścicieli ten zabytek przechodzi od kilku lat prawdziwą metamorfozę. Młyn znajduje się na rzece Grabi, w sąsiedztwie lasów i kompleksu kilku stawów. Na terenie młyna zgromadzonych jest znaczna ilość eksponatów dostępnych dla zwiedzających. W okresie letnim działa tutaj mała gastronomia przyciągająca turystów z różnych stron. Niestety znajdujący się kilka kilometrów wcześniej młyn w Baryczy kilka lat temu spłonął i pozostały po nim tylko ruiny. Osobiście szczerze liczę, że ktoś kiedyś zechce i ten młyn zrewitalizować..

Szlak osad młyńskich i ekofarm nad Grabią - Pętla Środkowa - Osada Dwa Młyny Ldzań Talar
Osada Dwa Młyny w Talarze
Szlak osad młyńskich i ekofarm nad Grabią - Pętla Środkowa - Spalony Młyn w Baryczy
Spalony Młyn w Baryczy
Szlak osad młyńskich i ekofarm nad Grabią - Pętla Środkowa - Zabytkowy Cmentarz Molenda Drzewociny
Zabytkowy cmentarz w Molendzie, Drzewociny

W dalszej części trasy w Drzewocinach ( dawnym Erywangrodzie ) znajduje się ukryty w lesie zabytkowy cmentarz w Molendzie. Jednym z następnych punktów szlaku jest też cmentarz wojenny w Pawlikowicach a o historii obu tych cmentarzy można się dowidzieć z tablic informacyjnych.

W drodze powrotnej szlak prowadzi przez Dobroń, gdzie znajduje się modrzewiowy kościół pw. św. Wojciecha z II połowy XVIII w. położony przy zabytkowym parku podworskim.

Szlak osad młyńskich i ekofarm nad Grabią - Pętla Środkowa - Piaskowa Góra
Piaskowa Góra, rzeka Grabia
Szlak osad młyńskich i ekofarm nad Grabią - Pętla Środkowa - Modrzewiowy Kościół św Wojciecha w Dobroniu
Modrzewiowy kościół Dobroniu
Szlak osad młyńskich i ekofarm nad Grabią - Pętla Środkowa - Zabytkowy Park Gminny w Dobroniu
Zabytkowy Park podworski w Dobroniu

Atrakcje w Kolumnie

Szlak osad młyńskich i ekofarm nad Grabią - Pętla Środkowa - Łask Kolumna Plac Szarych Szeregów Nocą
Kolumna, Plac Szarych Szeregów nocą

Powracając do Kolumny warto zobaczyć zrewitalizowany Plac Szarych Szeregów, przespacerować się Aleją Lipową na ulicy Piotrkowskiej, udać się do Parku na Małym Stawie. Warto też odwiedzić znajdującą się w nieco dalszej odległości jedną z dzikich plaż na rzece Grabi – Plażę Pod Bykiem. Na terenie Kolumny, dawnego miasta-ogrodu, znajduje się zabytkowa architektura drewniana o dużym nasyceniu. Dawne wille i pensjonaty z lat 20-30 XX wieku wraz z wszechobecnym lasem sosnowym, sąsiedztwem doliny rzeki Grabi oraz atrakcjami najbliższej okolicy nadają Kolumnie prawdziwie letniskowy charakter. Co warto zobaczyć w Kolumnie można również przeczytać na tablicach informacyjnych zlokalizowanych na Placu Szarych Szeregów przy targowisku.

Podsumowanie

Atrakcyjność przyrodniczą szlaku oceniam bardzo wysoko. Trudo było ograniczyć kolekcję zdjęć do umieszczenia na tej stronie, ponieważ na trasie jest tak wiele miejsc wartych uwagi 🙂 .

Szlak Osad Młyńskich i ekofarm nad Grabią – Pętla Środkowa, to idealny szlak rowerowy na spędzenie przynajmniej kilku godzin na łonie natury z dala od miejskiego zgiełku. Kształt szlaku w formie pętli znacznie ułatwia logistykę podróżującym samochodem czy pociągiem do Kolumny, ponieważ wraca się do punktu startu.

Przejechanie szlaku na luzie z przystankami na foty zajęło około 5,5 godziny. Mankamentem było to że GPX i oznaczenie szlaku w terenie nie pokrywały się w stu procentach. Trzeba było wybierać czy chce się jechać wg oznaczenia czy wg nawigacji. Jednak z wielką chęcią wrócę na trasę sprawdzić, czy coś mi przez to nie umknęło 🙂

Mam nadzieję, że fotogaleria zachęci Cię do samodzielnego pokonania trasy a następnie do podzielenia się wrażeniami w komentarzach.

Cześć. Tu Marta i Mariusz z ER-HA Rowery. Kupując produkty w naszym sklepie internetowym, korzystając z usług naszego serwisu rowerowego lub malowania ram a także komentując i udostępniając nasze artykuły pomagasz nam zbierać fundusze na wymarzone wyjazdy. Dzięki temu możemy realizować naszą pasję i zarażać nią innych m.in. prowadząc ten Blog 🙂

Powiązane artykuły:

Szlak osad młyńskich i ekofarm nad Grabią – Galeria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *