Singletrack Glacensis – przystanek Bardo

Szukając inspiracji na weekendowe rowerowe wypady warto rozważyć wyjazd do Bardo – urokliwie wkomponowanego w krajobraz górski jednego z najstarszych miast Dolnego Śląska. Góry Bardzkie to istny raj dla koneserów zabytkowej architektury, ponieważ zarówno Bardo jak i okolica utrzymana jest w podobnym architektonicznym klimacie. Liczne miejsca sakralne zlokalizowane zarówno w centrum jak i te ukryte w górach dają solidną podstawę do zwiedzania okolicy pieszo i na rowerze. My poznaliśmy uroki Bardo i Gór Bardzkich za sprawą odbywających się tu cyklicznie zawodów rowerowych MTB, które prócz satysfakcji ze ścigania zwykle umożliwiają ekspresowe zwiedzanie okolicy :).  

W tym roku (2019) na terenie Gminy Bardo do użytku zostało oddanych 31,5 km ścieżek rowerowych typu singletrack stworzonych w ramach wspólnego projektu Singletrack Glacensis obejmującego 7 gmin Kotliny Kłodzkiej. W ramach całości projektu zbudowano w sumie 133km tras rowerowych zaprojektowanych z myślą o wielbicielach kolarstwa górskiego. Oficjalne otwarcie miało miejsce 4 maja 2019 roku właśnie w Bardo. Trasy budowano około 1,5 roku i już wiemy, że w kolejnym roku powstaną dalsze kilometry tras Glacensis, więc warto zacząć rowerową eksplorację.

Trasy rowerowe Singletrack Glacensis mają formę utwardzonych, jednokierunkowych, wąskich ścieżek z licznymi muldami, wyprofilowanymi zakrętami, wytyczonymi podjazdami i zjazdami położonymi z dala od dróg, szlaków i cywilizacyjnej infrastruktury. Trasy wiją się wśród dziczy górzystych krajobrazów odkrywając piękne przestrzenie, wiodą przez lasy, przecinają kładkami potoki i wspinają się pod szczyty gór po to, by z nich krętymi, wyprofilowanymi ścieżkami zjechać znowu w dół. Pokonywanie ścieżek odbywa się w formie zabawy a ścieżki są zróżnicowanej trudności. Trasy zaprojektowano jako zamknięte pętle, które umożliwiają po przejechaniu od kilku do kilkudziesięciu kilometrów powrót do punktu startu lub kontynuowanie jazdy przez wjazd na kolejną pętlę. Ścieżki są jednolicie oznakowane a na ich początku znajduje się brama z regulaminem i mapą. Z Bardo można dotrzeć na 4 takie pętle:

Glacensis to na pewno fajny pomysł na weekend a Bardo to mniej niż 3 godziny drogi z centrum Polski. Wyjazd wcześnie rano i powrót późnym wieczorem to cały dzień rowerowej przygody, śmigania po górach i dolinach, podczas którego prócz aktywnego wypoczynku i obcowania z naturą, jak kto lubi, można też pozwiedzać czy skorzystać z innych lokalnych atrakcji.

A na koniec trochę fot i filmików na zachętę 🙂 Polecamy wypad do Bardo.

Więcej informacji dostępnych na stronie www.bardo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *