Rowerem wokół Zalewu Sulejowskiego. Trasa rowerowa blisko wody

Rowerem wokół Zalewu Sulejowskiego. Trasa rowerowa blisko wody

Szukając tras rowerowych w okolicach Łodzi na jednodniowy wypad, warto choć raz przejechać rowerem wokół Zalewu Sulejowskiego. Jak dla mnie to jedna z bardziej malowniczych tras w regionie. To dlatego, że w znacznej części prowadzi leśnymi singlami. Dzięki nim można poczuć dzikość rozległych lasów i jednocześnie podziwiać widoki zalewu. Trasa rowerowa dookoła Zalewu Sulejowskiego to trasa MTB i ma około 50 km. Powstała na bazie tras maratonów MTB odbywających się w okolicy i naszych własnych eksploracji tych terenów. Założeniem naszego udokumentowanego tu wyjazdu było trzymać się linii brzegowej, by móc podziwiać najlepsze widoki.

Trasa rowerem wokół Zalewu Sulejowskiego – Średniowieczny Początek

Zaczynamy w Sulejowie na Podklasztorzu tj. w części miasta Sulejowa, w której znajduje się zabytkowy kompleks Klasztoru Cystersów. Obecnie funkcjonuje w nim Hotel Podklasztorze i restauracja. O historii tego miejsca i ofercie hotelu można przeczytać na stronie Hotelu. Miejsce jest urokliwe i położone poza miejskim zgiełkiem Sulejowa. Znajduje się tu duży parking, na którym można zostawić samochód. Są też sklepy i restauracje czyli wszystko, co potrzebne przy rozpoczęciu i zakończeniu rowerowej wycieczki. Mapę Sulejowskiego Parku Krajobrazowego można pobrać tutaj.

Początkowo ruszamy asfaltem w kierunku centrum miasta Sulejowa jadąc wzdłuż rzeki Pilicy. Następnie przejeżdżamy przez most na rzece i kierujemy się asfaltem w prawo na zachodnio-północny brzeg zalewu mijając kolejno Biedronkę i rozległy parking przy drodze krajowej nr 74 z gastronomią.

Rowerem wokół Zalewu Sulejowskiego - rozlewisko Pilicy 2- ER-HA Rowery
Rowerem wokół Zalewu Sulejowskiego - rozlewisko Pilicy - ER-HA Rowery

I tak początkowo miejski krajobraz Sulejowa szybko zmienia się w leśny i pagórkowaty nieregularny brzeg rozlewiska Pilicy. Stąd rozciągają się pierwsze zachęcające do dalszej podróży widoki na mieniącą się w słońcu wodę, dzicz i szuwary, w których gniazduje ptactwo. Na tym odcinku do wyboru mamy całe mnóstwo dzikich, leśnych singli, które na pewno docenią miłośnicy MTB. To świetny start, który daje porządną motywację na ciąg dalszy podróży i dużo rowerowej zabawy.

Trasa rowerowa wokół Zalewu Sulejowskiego mapa

Udostępniamy mapę z ostatniego wyjazdu. Sorki za ewentualne nawrotki 🙂

Przebieg trasy

Trasa wiedzie w dużej części drogami leśnymi, ponieważ staraliśmy się, gdzie to tylko możliwe, unikać asfaltu. Czasem jechaliśmy drogami utwardzonymi a czasem leśnymi singlami lub brzegiem zalewu, na których występowały nierówności, korzenie i piach. Dlatego nasza trasa dedykowana jest raczej na rowery górskie, ale przejadą nią również rowery crossowe i trekkingowe. W każdym razie rower powinien mieć opony rowerowe z bieżnikiem terenowym.

Rowerem wokół Zalewu Sulejowskiego - przy brzegu ER-HA Rowery
Wokół Zalewu Sulejowskiego przejście przeez kłody ER-HA Rowery

Na trasie znajduje się też kilka kładek i przejść po pniach drzew, które dostarczają podczas przeprawiania się przez nie z rowerem dodatkowych wrażeń. Dlatego warto tu zwrócić uwagę na wożone kilogramy 😀

Po drodze mija się kolejne miejscowości turystyczne (Bronisławów, Borki, Swolszewice Duże i Małe), w których zwykle znajduje się jakiś ośrodek, sklep, czasem port, bar czy restauracja. Pierwszą z nich są Barkowice Mokre, przez które przejeżdża się asfaltem.

Zalew Sulejowski rowerem - przy brzegu ER-HA Rowery
Rowerem wokół Zalewu Sulejowskiego Mariusz Hajzler
Rowerem wokół Zalewu Sulejowskiego ER-HA Rowery

Natomiast dalej przeważają już ścieżki leśne i można podróżować bliżej lub dalej od brzegu z postojami na fotki i ewentualne moczenie nóg w zalewie na licznych dzikich plażach 🙂

Trasa dookoła Zalewu Sulejowskiego ER-HA Rowery

Mniej więcej w połowie trasy przejeżdża się przez zaporę wodną w Smardzewicach. Ma ona około 1,2km długości. Natomiast za tamą napotkamy kolejną oazę w postaci hoteli, restauracji i barów, która zmienia swój kształt i ofertę w zależności od sezonu. Ponadto znajduje się też tu betonowe molo z widokiem na zalew.

Dalsza część trasy po wschodnim brzegu Zalewu Sulejowskiego wydaje się być bardziej zalesiona, dzika i pagórkowata. Ten fragment trasy od zjazdu z asfaltu do Plaży w Trieście lubię najbardziej. W Karolinowie i Zarzęcinie możemy zrobić sobie kolejne przystanki, ponieważ to urokliwe miejsca z atrakcyjnym widokowo wybrzeżem i czystszą niż po drugiej stronie zalewu wodą.

Trasa rowerowa wokół Zalewu Sulejowskiego.- ER-HA Rowery

Na tym odcinku szczerze polecam trzymanie się jak najbliżej wody. Jeśli będzie konieczność wrócić do głównej drogi, to warto wypatrywać leśnych singli, które prowadzą z powrotem w stronę zalewu.

Powrót drogą leśną na koniec trasy przecina się z drogą asfaltową, w którą trzeba skręcić w lewo. Ta ostatnia asfaltowa prosta wiedzie już na Podklasztorze – na początek trasy.

Trasa rowerem wokół Zalewu Sulejowskiego – Podsumowanie

Trasa dookoła Zalewu Sulejowskiego nie jest długa, ale świetnie nadaje się na jednodniową, kilkugodzinną lub całodniową wycieczkę z przystankami. Tym bardziej, że z Kolumny do miejsca startu jest około 70-80km i jedzie się około 1 godziny.

Rowerem wokół Zalewu Sulejowskiego koniec dnia ER-HA Rowery

Dookoła Zalewu natomiast jest sporo cywilizowanych miejsc, sklepów i ośrodków wypoczynkowych, w których można odpocząć oraz uzupełnić kalorie i płyny. Nie napotkaliśmy jednak żadnego sklepu rowerowego czy serwisu rowerowego. Dlatego warto wziąć ze sobą niezbędnik rowerzysty umożliwiający poradzenie sobie z ewentualnymi awariami.

Jadąc ze znajomymi turystycznie podróż z postojami w opisanym tu wariancie trasy zajęła nam 6 godzin. Innym razem w szybszym tempie około 3 godzin. Dla przykładu na organizowanym co roku Maratonie Dookoła Zalewu Sulejowskiego najlepszym kolarzom MTB przejazd podobnej trasy zajmuje poniżej 2 godzin. Jednak jadąc w tym tempie nie za bardzo mają oni czas na foty i podziwianie widoków 😀

Polecamy wyprawę rowerem wokół Zalewu Sulejowskiego. Byliśmy tam wiele razy na wyścigach, na szybszych i wolniejszych przejazdach i nadal chce nam się tam wracać. Jeśli i Ty się wybierasz, albo już tam byłeś, to koniecznie podziel się z nami w komentarzu swoimi wrażeniami 🙂

Powiązane artykuły: 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *