Jak zrobić domowy izotonik? Prosty przepis na naturalny izotonik na rower.

Jak zrobić domowy izotonik. Prosty przepis na naturalny izotonik na rower

Domowy izotonik to najlepszy sposób na uzyskanie napoju ze składników naturalnych. Uzupełni wodę i elektrolity, przyniesie orzeźwienie w ciepłe dni i dostarczy energii podczas wysiłku fizycznego. Sprawdzi się podczas aktywności zarówno na świeżym powietrzu jak i w pomieszczeniach. Mamy dla Ciebie prosty przepis na to, jak zrobić izotonik domowy, który można zabrać ze sobą np. na rower. W tym artykule dowiesz się, jak szybko wykonać naturalny izotonik w warunkach domowych z zaledwie 4 składników i dlaczego warto.

Co znajdziesz w tym artykule?

Domowy izotonik – dlaczego warto?

Podczas wysiłku fizycznego, niedoboru wody, upałów i w czasie treningów w organizmie naturalnie wraz z potem ubywa elektrolitów, które mają kluczowy wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie. Do objawów niskiego ich stężenia należą m.in. zmęczenie, senność, obniżony nastrój, drżenie i skurcze mięśni, omdlenia, obrzęki, bóle głowy czy nudności. Konsekwencją takiego niedoboru może być też nieprawidłowe działanie układu nerwowego czy też odwodnienie. Aby dbać o właściwy poziom elektrolitów należy regularnie pić wodę i stosować dietę bogatą w produkty zawierające sód, wapń, magnes i potas.

Domowy izotonik. Przepis na izotonik.

To dlatego w czasie wysiłku fizycznego i treningów popularne stało się spożywanie napojów izotonicznych, które dostarczają wodę i uzupełniają elektrolity. W sklepach dostępne są przeróżne produkty typu izotonik. Jednak po zapoznaniu się z ich składem często okazuje się, że zawierają również szkodliwe dodatki, konserwanty czy duże ilości cukru.

Co pić na rowerze. Napój izotoniczny na rower

Napój izotoniczny stworzony własnoręcznie w warunkach domowych ze znanych, naturalnych produktów będzie na pewno zdrowszy. Natomiast jego skład można każdorazowo dopasować do własnych potrzeb.

Przepis na izotonik na rower. Własny napój izotoniczny

Poniższy przepis i jego wariacje stosowane są przez naszego guru 😉 ER-HA Mariusza Hajzlera i testowane na przestrzeni lat na zawodach rowerowych oraz na treningach. Natomiast ja osobiście doceniam domowy izotonik made by ER-HA, który podczas wycieczek rowerowych z każdym łykiem dodaje mi energii potrzebnej do pokonania wymagających tras czy dłuższych dystansów.. szczególnie, gdy dość długo droga prowadzi do góry 🙂

Jak zrobić domowy izotonik Prosty przepis na naturalny izotonik na rower
Izotonik na rower

Składniki do sporządzenia izotoniku:

  • 2 duże łyżki miodu
  • 0,7 litra wody
  • szczypta soli
  • sok z 1 cytryny ( ewentulanie mandarynki lub pomarańczy, jeśli nie ma cytryny )

Warto mieć w domu lub na wyjeździe większą ilość tych składników, ponieważ posłużą one do regularnego sporządzania naturalnych izotoników. Dobrze do własnych napojów izotonicznych nadaje się miód akacjowy, który jest bogaty w szybko wchłanialne cukry proste. Dzięki nim błyskawicznie dostarcza energii i odżywia mięśnie oraz inne komórki ciała.

Dodam, że my osobiście zaopatrujemy się w wysokiej jakości miód z zaprzyjaźnionej rodzinnej Pasieki u Jędrusia (link do strony Pasieka u Jędrusia). Dzięki temu nie mamy wątpliwości co do zawartości miodu w miodzie 😉 jak to czasem bywa w przypadku miodów sprzedawanych w marketach. Przy tej okazji polecimy zakupy u naszego ulubionego dostawcy miodu 🙂

Pasieka u Jędrusia Miód Baner

Jeśli chodzi o wodę, to my używamy po prostu wody z kranu. Natomiast inne dodatki jak cytryna, pomarańcza lub mandarynka nadają dodatkowy smak i dokładane są wg aktualnej dostępności.

Jak zrobić izotonik?

Przygotowanie domowego izotoniku jest banalnie proste. Do mniejszej części ciepłej, przegotowanej wody dodać miód, sól i wyciśnięty sok z cytryny. Woda, w której rozpuszczamy miód nie może przekraczać 40 stopni, ponieważ miód wtedy traci swoje dobroczynne właściwości. Dokładnie wymieszać aż składniki się rozpuszczą, uzupełnić zimną wodą i przelać do bidonu. Odczekać aż napój izotoniczny się schłodzi i pić regularnie podczas wysiłku fizycznego. Ponadto w przypadku dużych upałów można do bidonu dodawać też lodu.

Izotonik na rower
Jak zrobić izotonik na rower

Izotonik na rower w praktyce

Zachęcamy do stosowania własnych, naturalnych izotoników na rower i podczas innych aktywności. W sieci dostępne są różne przepisy, zawierające dodatkowe składniki lub nieco inne proporcje. Nam zależało na prostocie wykonania i składnikach, które są ogólnodostępne. Dzięki temu można przygotować nasz izotonik i podczas wycieczki w okolicy domu, jak i na wyjeździe.

Izotonik na rower można zabrać ze sobą w bidonach lub wlewać do bukłaka. Trzeba jedynie pamiętać o dokładnym umyciu pojemnika po opróżnieniu jego zawartości. To dlatego, że napój izotoniczny może skisnąć. Niektóre bidony mają budowę zapewniającą utrzymanie chłodnego napoju dłużej lub nie chłoną zapachów. W przypadku upałów warto wyposażyć się w takie praktyczne rozwiązanie. Szczególnie polecamy produkty marki CamelBak, które używamy na co dzień.

Natomiast bukłaki, które umieszcza się w plecaku rowerowym mają zwykle większą pojemność niż bidon a izolację termiczną stanowi sam plecak. Ponadto umożliwiają one komfortowe picie bez zatrzymywania roweru czy schylania się dzięki specjalnej rurce zamocowanej w okolicy głowy. To praktyczne rozwiązanie dla jeżdżących z plecakiem w terenie np. po górach lub na zawodach MTB.

Sprawdź popularne Bidony w naszym sklepie

Daj znać, jak nasz przepis na izotonik sprawdził się w Twoim przypadku. A jeśli masz swój patent na izotonik, to koniecznie podziel się z nami swoją recepturą w komentarzu.

Powiązane artykuły: 

2 komentarze do „Jak zrobić domowy izotonik? Prosty przepis na naturalny izotonik na rower.

  1. izotonik Odpowiedz

    Witam,
    Cieszę się, że trafiłam na taki prosty i praktyczny przepis.
    Teraz przy wysiłku fizycznym jak znalazł:-)
    Aż sama jestem w szoku, że kilka produktów może być taką bombą energii.
    Jestem osobą, która mało piła za dnia, dzięki izotonikowi mogę od razu zadbać o swoje
    nawodnienie organizmu.

    Pozdrawiam

    • Marta z ER-HA Rowery Autor wpisuOdpowiedz

      Super, dziękuję za motywujący do dalszego pisania komentarz. Cieszę się, że przepis pomaga!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *